• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 21 °C
  • Çanakkale 22 °C

Göcek'te rıhtım ve iskeleler de ihaleye çıkarılacak iddiası

Göcek'te rıhtım ve iskeleler de ihaleye çıkarılacak iddiası
Göcek'te koy ihalelerinden sonra bugüne kadar belediyenin işlettiği rıhtım ve iskelenin de ihale edileceğine duyan denizci ve turizmciler ayaklandı.

Muğla Göcek'te çevrecileri ayağa kaldıran koy ihalelerinden sonra bugüne kadar belediyenin işlettiği rıhtım ve iskelenin de ihale edileceğine duyan denizci ve turizmciler ayaklandı. Beldede yürüyüş yapan yaklaşık 200 kişi girişimden vazgeçilmesini istedi.

Göcek Çevre, Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde, Göcek Belediye İskelesi'nde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, düdük çalıp, ıslıklarla protesto de bulunup, 'Bereket Ormanları'ndan önce mevcut doğayı ve ormanları koruyalım', 'Acımızı ortaktır. Talana hayır', 'Kisebükü, Adalıyalı, İztuzu, Göcek. Talana Hayır', 'Usuluk örnek. Ne Gökova ne Göcek. Talana koy yok' yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Eyleme, Dalaman Çevre Platformu,TEMA Vakfı Fethiye Temsilciği, Birleşik Haziran Hareketi Muğla, Datça, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Muğla temsilcileri CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş, Fethiye Belediye Başkanı DP'li Behçet Saatçi de destek verdi. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde grup, Göcek Sokakları'nda yaklaşık 2 kilometre boyunca 'Göcek uyuma limanına, koylarına sahip çık' sloganı atarak Göcek Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü. Burada konuşan esnaf ve tekne sahibi Necdet Sarı, Göcek'te beş özel marina, bir de belediye iskele ve rıhtımı olduğuna dikkati çekip, "Biz bu rıhtımda faaliyet gösteriyoruz. Burası da marina dönüştürülürse buraya tekne bağlama bedellerini bizler ödeyemeyiz. Şayet bu yapılırsa, bizleri denizden kopartmış olacaklar. Ekmeğimiz elimizden alınmaya çalışılıyor. Bugün burada başlayan bu sıkıntı diğer liman ve rıhtımlarda aynı sorunu gündeme getirecektir" dedi.

Otel işletmecisi Tuncer Güven, 20 yıldır Göcek'te turizme hizmet verdiğini belirtip, "Göcek, koylardan uzak. Bu rıhtım da elimizden alınırsa biz müşterilerimizi nereden denize çıkartacağız? Bu limanda elimizden giderse Göcek te bir çok sıkıntı ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

'KOYLARDAN SONRA SIRA İSKELELERE GELECEK'

Göcek Çevre, Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Ugan ise Dalaman ve Göcek Koyları'nın 29 yıllığına kiraya verilmek üzere devam eden ihale süreci sancılı bir şekilde devam ederken Göcek Belediye İskelesi'nin de özelleştirme kapsamına alınacağı duyumlarının rahatsızlığı daha da arttırdığını söyledi. Göcek'in 1988 yılında Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi ilan edildiğini vurgulayan Ugan, "Bundan çok önce mevcut olan ahşap iskele, 1989 yılında Göcek belediye olunca, rıhtım dolgusu yapılarak yatların bağlanmasına uygun hale getirildi. 2014 yılına kadar yani Büyükşehir Yasası kapsamında Göcek mahalleye dönüşene kadar yine Göcek Belediyesi Göcek İmar Ltd.Şirketi tarafından işletilmiştir. Şu anda da Fethiye Belediyesi tarafından kamu yararına uygun bir şekilde rıhtım halkın genel kullanımına açık. Balıkçıların, günlük tur teknelerinin, mavi yolculuk teknelerine, küçük tekne sahiplerinin ve yörede faaliyet gösteren charter teknelerinin ödeme gücüne uygun bir fiyat ve hizmet anlayışıyla işletilmektedir" dedi.

Yapılacak özelleştirme ile Göcek Belediye İskelesi'nde kamu yararının ortadan kalkacağına inandıklarının altını çizen Ugan, iskelesi arkasında halkın kordon olarak kullandığı ve denizle buluştuğu bölgenin de ellerinden alınacağı kaygısını taşıdıklarını da kaydetti.

Bakanlık düzeyinde yapılan açıklamalarda her ne kadar "Yapılaşma olmayacak mevcutlar korunacak" dense de uygulamada böyle olmadığını mevcut örneklerde gördüklerini de ifade eden Ugan şöyle devam etti:

"Her zaman olduğu gibi, düzeltme, iyileştirme adı altında yayılmacı çarpık yapılaşma ile Göcek'imiz bir kez daha ranta kurban olacak. Fethiye - Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi koyları için belirlenmiş kapasite raporu yeni bir marina ile aşılmış olacak doğal güzelliklerimiz tahribe açılacaktır. İskeleye ait gelirler ise belediye kasasına girmekte ve hizmet olarak kamuya geri dönmektedir. Bölgemizde, belediyenin hizmet vermekte elini güçlendiren böyle bir gelirin alınmasının, kamu yararına olmadığı açıktır. Burada yaşayan, ekmeğini denizden ve denize bağlı çıkaran hepimiz, istiyoruz ki, Göcek iskelesi belediye işletiminde kamu çıkarları öncelikli olarak işletilsin ve çocuklarımıza bozulmamış doğası ile güzel bir Göcek bırakalım."

'DOLGUYLA KAZANILAN ALANLANLAR BELEDİYENİN TASARRUFUNDADIR'

Göcek Eski belediye başkanı Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Recep Şatır da "Koy ihalelerinin bir kısmı ihale sonrasında mahkeme kararı ile yürütmenin durdurulması sağlanmış. Bugün burada yapılan aynı hukuksuz bir uygulamadır. Biz bu hukuksuz uygulamaların karşısındayız. Burası Göcek belediyesi tarafından dolgu yapılarak halkının kullanımına sağlanmıştır. Ve kanunlarda 'Belediye tarafından dolgu yapılarak kazanılan yerlerin tasarrufu doğrudan belediyenin tasarrufuna geçer' diye bir madde vardır. Biz yasal yollarla bu hakkımızı savunacağız ve yerin yeniden belediyeye geçmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

'SİYASİ DEĞİL HAK ARAMA EYLEMİ'

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçi, yaptıkları eylemin siyasi hareket olmadığını dile getirip, "Bu, Göcek esnafının ekmeğinin peşinde koşma ve hakkını arama hareketidir" dedi.

ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş da Birleşik Haziran Hareketi'nin Marmaris ve Datça'daki forumlarına katılmak için Muğla'ya geldiklerini belirtip, "Ancak Datça'daki etkinliği iptal edip Göcek halkına desteğe geldik. Burada yapılanlar kesinlikle politiktir. Toplumsal çıkarı düşünmemektedir. Biz Göcek ve Dalaman halkının sonuna kadar yanındayız" dedi.

gocak_yuruyus.jpg

gocak_yuruyus1.jpg

gocak_yuruyus2.jpg

gocak_yuruyus3.jpg

gocak_yuruyus4.jpg

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
devlet DENETLER
01 Nisan 2015 Çarşamba 10:49
10:49
talanı yapan sizsiniz ne kural tanırsınız ne kaide bir bakın ne düzen var ne tertip belediye marinayı ele alın nasıl bir işletme arkadiş ehli keyif diğer koylar bakın kim kaç kuruş veriyor devlete göcek koylarında herkesin hakkı var göcek adası türabinin mi? kaç kuruş veriyor devlete yok yok çay bahçesi kızların saıroğlu kafe kaç kuruş veriyor devlete yok yok bir ton para kazan beş kuruş verme göceğin en iyi yeri hani devlet yetkilileri yok yok diğer koylar hatır gönül işletmeleri ayaklanacaksanız bunlarsa ayaklanın siszinda hakkınız o kafeler koylar talanmış asıl talanı bunlar yapıyor beş kuruş para vermeden işgal etmişler ı hiç bir belgeleri yok ben gidip yassıca adasının batısını işgal edeceğim herkesi haberi olsun oraya kimse çöreklenmesin BU KOYLARIN BELİRLİ BİR PLAN DAHİLİNDEN DEVLETİN YAPACAĞI AHŞAP DOĞAYI TAHRİP ETMEDEN DOĞAYA UYGUN BARINMA KAFE VE DİĞER TESİSLERİ BETON OLMADAN YAPIP 5 YILLIĞINA KİRAYA VERMESİ KAMU YARARIDIR DİĞER KOYLARIDA AYNI ŞEKİLDE DEVLET ORDA VARLIĞINI GÖSTERMESİ GEREKİR PAYLAŞIM EŞİT OLMALI ETKİN BİR OTRİTE TARAFINDAN DENETLENMELİ HER KOYU TALAN EDENLER ORADA TERÖR ESTİRİYOR BİR DE ŞİMDİKİ TESİSLERİN OLDUĞU YERLERDEKİ DENİZ TABANINA BİR BAKIN KAÇ TON ÇÖP ÇIKAR TÜRMAPANIN GÖSTERMELİK İŞLERİ İLE BU İŞLER OLMAZ DEVLET ACİL EL ATMALI ÖZELLİKLE ÇEVRE YA BAKANLAR ÇOK ACİL HEM RECEP BEY BUNLARI YAYINLA BELKİ KOYLARI KURTARIRIZ....
212.174.131.15
Hüsamettin Canbilen
30 Mart 2015 Pazartesi 15:37
15:37
Göçek koyları senenlerdir ihale edilmemdide korundu mu??? Deniz kirliliği konusunda çevreciler ve belediye ne yaptı?? ne gibi proje ürettiniz??* Gulet sahipleri ve yat kiralama şirketleri koylardaki gerek çöpler gerekse sintine sularının denize basılması konusunda ellerini ceplerine attı mı??? Yağma Hasa'nın böreği gibi bedava koyları kullanın çöpünüzü ve sintine sularını dilediğiniz gibi basın sonrada pankartla protesto yapın.BİZDE SİZE İNANDIK?????? güldürmeyin kardeşim beni. Koylara atık alma teknesi gönderip,kirliliği kontrol altına almak için BELEDİYE,STK,YAT KİRALAMA şirketleri ve DTO olarak DENİZ TEMİZ (TURMEPA) OLARAK KENDİNİZİ GÖSTERDİĞİNİZ VE ÇALIŞMA YAPTIĞINIZDA SİZLERE İNANIRIZ.
46.197.96.170
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim