• BIST 10861.48
  • Altın 2519.588
  • Dolar 32.9866
  • Euro 35.8794
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 31 °C
  • İzmir 36 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 32 °C
  • Çanakkale 30 °C

GMO'nun Seçici Kurulu iptal edildi

GMO'nun Seçici Kurulu iptal edildi
İstanbul İdare Mahkemesi, Gemi Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen, Türk Loydu için yapılan Seçici Heyet Toplantısı’nın aday seçimlerinin iptaline karar verdi.

MAHKEME, GMO SEÇİCİ KURULUNU İPTAL ETTİ

İstanbul İdare Mahkemesi, geçen dönem Gemi Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen, Türk Loydu için yapılan Seçici Heyet Toplantısı’nın aday seçimlerinin iptaline karar verdi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan GMO üyesi mühendisler, hukuksuz bir şekilde yapılan Türk Loydu Seçici Kurulu, İstanbul İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini belirterek, mevcut yönetimin şaibeli olduğunu belirttiler. Gemi Mühendisleri Odası aleyhine dava açan gemi mühendisleri, mahkeme kararı ile ilgili bir basın açıklaması yaptılar

Açıklama aynen şöyle;

"Gemi Sanayi ve Denizcilik Sektörü’nün Değerli Mensupları;

Türk Loydu Vakfı, ülkemizin denizcilik camiasının önemli kuruluşlarından biridir. Türk Loydu 50 yıl önce kurulduğu günden beri, başta gemi inşaatı ve denizcilik sektörü olmak üzere tüm faaliyet alanlarında, ülkemiz endüstrisini geliştirmek için çaba gösteren, kar amacı gütmeyen, tüm ülkemize mal olmuş; ülkemizin uluslararası alanda faaliyet yürüten tek milli klas kuruluşudur.

Türk Loydu Vakfı’nın yönetimi, her 2 yılda bir Nisan ayında düzenlenen Genel Kurulu ile çeşitli kuruluşlardan gelen adaylar arasından seçim yoluyla belirlenmektedir. Sektörün belli başlı kurumlarının temsiline dayalı bu sistemde, 9 Yönetim Kurulu Üyesi’nden 5’i TMMOB Gemi Mühendisleri Odası tarafından önerilen 10 aday arasından seçilmektedir. TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın bu 10 Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Adayı’nın belirlenmesi, Oda’nın Ana Yönetmeliği uyarınca 28 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Ana Yönetmelik hükümleri uyarınca Seçici Heyet üyeliklerinin askıya alınmış olması gereken 42. Dönem GMO Yönetim Kurulu Başkanı Osman KOLAY, 42. Dönem GMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi İhsan ELAL, 42. Dönem GMO Yönetim Kurulu Üyesi İhsan ALTUN ve 42. Dönem GMO Yönetim Kurulu Yedek Hüsnü ÇALIŞKAN’ın yapılan Seçici Heyet Toplantısı’na Yönetmeliğin açık hükmüne aykırı olarak katılmış olmaları ve yapılan seçimlerde üçünün oy da kullanmaları üzerine yapılan tüm itirazlar; toplantıyı yöneten Divan Başkanı 42. Dönem GMO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hidayet ÇETİN tarafından dikkate alınmamıştır. Bu toplantı ve nihayetindeki seçimlerin GMO Ana Yönetmeliği’ne aykırılığı konusunda daha sonra GMO nezdinde yapılan yazılı ve sözlü tüm itirazların da reddedilmesi üzerine, konunun İstanbul İdare Mahkemeleri nezdinde yargıya intikal ettirilmesi zorunda kalınmıştır.

Toplantı sonunda gerçekleştirilen seçimde aday olarak belirlenen; bilahare Türk Loydu Vakfı Genel Kurulu’nda diğer adayların 4’ünün çekilmesi ile neredeyse otomatikman Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği sıfatı kazanan Prof. Dr. Tamer YILMAZ, Prof. Dr. Mesut GÜNER, Süleyman GENÇ ile Şaban Tolga CİHANGİROĞLU, mahkemeye yaptıkları başvurunun kabulü üzerine, davalı GMO lehine “müdahil” olmuşlardır.

İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin 30 Ocak 2013 tarihinde taraflara tebliğ edilen 2011/617 ve 2011/1372 esas no ile 2012/1966 ve 2012/1967 sayılı kararları ile 28 Mart 2011 tarihinde Gemi Mühendisleri Odası tarafından gerçekleştirilen Seçici Heyet Toplantısı’nda “hukuka uyarlık bulunmamış”tır ve “dava konusu işlem” yani yapılan aday seçimleri “iptal edilmiş”tir.

Mahkeme’nin bu kararı ile halen Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu’nun Gemi Mühendisleri Odası’nı temsilen bulunan 5 üyesinin bu konumları, hukuken tartışmalı duruma gelmiş olmaktadır. Bu 5 üyeden 4’ü, açılmış olan davaya davalı tarafında müdahil olmaları nedeniyle, karar sonucu ortaya çıkan hukuksuzluğun doğrudan tarafı haline de gelmişlerdir.

Türk Loydu Vakfı, kurucuları ve bugünlere gelmesinde emeği geçmiş değerli meslektaşlarımız tarafından bizlere bırakılmış ve kişisel hırslar için kurban edilemeyecek kadar değerli bir mirastır. Bundan sonra yapılacak bütün bu tür toplantı ve seçimlerin her türlü şaibeden arınmış ve Bağımsızlık, Tarafsızlık ve Güvenirliliğin vazgeçilmez olduğu bir itibar kuruluşu olan/olması gereken Türk Loydu’nun, mesleğimize ve meslek topluluğumuza hiç yakışmayan hukuk dışı ve şaibeli durumlara bir daha düşmemesi dileklerimizle birlikte; bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla…"

İstanbul- 11 Şubat 2013

DAVACILAR

Elif AKAL- Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Mühendisi

Şebnem HELVACIOĞLU - Gemi İnşaatı ve Makinaları Yüksek Mühendisi

Erdal KILIÇ-Gemi İnşaatı ve Makinaları Mühendisi

Mustafa İNSEL-  Gemi İnşaatı ve Makinaları Mühendisi

Binnur Özmen O’CONNOR-Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Yüksek Mühendisi

Cem MELİKOĞLU-Gemi İnşaatı ve Makinaları Mühendisi

Cem ÜNVER-Gemi İnşaatı ve Makinaları Mühendisi

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Denizci
17 Şubat 2013 Pazar 20:07
Türk Loydu rezaleti
TMMOB'nin GMO hakkında hukuk dışı uygulamaları nedeniyle mahkemeye gitmesi gerekir. Ancak gerçek adalete ulaşılması için, yargıç ve savcıların okyanus ötesinden icazet almamaları gerekiyor. Türk Loydu başkanı, okyanus ötesi planları ile bu makama getirilmiştir.
188.58.13.96
Gemi Mühendisi
17 Şubat 2013 Pazar 00:48
Yıpratılan Türk Loydu
Türk Loydu'nun başına geçen zatın bilgi ve tecrübesi orayı yönetmeye müsait değildir. Hiçbir yönetim deneyimi yoktur. Nasıl profesör yapıldığı ise malumdur. Mahkeme kararı sonrası, eğer onlarda izzeti-nefis, utanma duygusu birazcık varsa orada biran dahi durmamalıdırlar. Ayaklar baş, başlar ayak oldu. Bunların oraya çöreklenmesinde hükümetin de büyük kusuru vardır. İşi ehline vereceksin, liyakat var mı bakacaksın. işin buraya gelmesinde bugünkü Gemi Mühendisleri Odası'nın da büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Türk Loydu'nu bugün yönetemeyenlerin arkasında (F) tipi çete bulunmaktadır. Yoksa buralara kadar gelmeleri bir hayaldir, rüyalarında bile göremezler.
188.58.13.96
Davut Doğrucu
15 Şubat 2013 Cuma 17:50
Türk Loyduna yazık oluyor
Yıllar önce Oda sekreteriyken görevini kötüye kullandı hile ile ayak oyunuyla Mehmet Taylan’ın adaylığını iptal etti, unutuldu. Şaibeli işler sonunda oradan istifa ettirdiler oda unutuldu. INS ile BV klas değildir İhsanla Hüsnü sörveyör değildir yalanı ile geldiler koltuğa oturdular yine aldırmadılar Loydun tarihinde ilk defa kendi kendilerine yıl sonunda prim verdikleri söylendi duyulmadı Üniversite kanun çıkardı döner sermaye ödeneğini kesince ücretli uygulama başlamıştı bunların zamanında kanun da kaldırıldı ama ücret almaya devam ettiler takma adlı Muharrem ŞEN le Burak YILMAZ ın hiç sesleri çıkmıyor İki senedir didik didik eskilerin yolsuzluklarını usulsüzlüklerini arıyorlar bulamadılar bulamayınca Konferansta yapıp orda aramaya kalktılar ilk beşe gireceğiz dalaveresiyle milleti uyutup Türk Loydunu ilk beşten birine pazarlamaya kalkacaklar. Sonunda mahkemeden de tokatı yediler. YETMEZ AMA EVET ama kınada lazım.
88.240.24.1
Gemici
14 Şubat 2013 Perşembe 22:45
Türk Loydu
Türk Loydu Başkanının orayı yönetecek bilgi ve deneyimi yoktur. Bu beyler nasılsa profesör olup, bir anda piyasaya çıkıverdiler.Yıllardır orada görev yapan tecrübeli ve duayyen gemi mühendislerinin işine bir çırpıda son verdiler. Okyanus ötesinden besleniyorlar.
188.58.37.139
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim