• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 23 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 25 °C

GİSBİR, Fitch'in kararından memnun

GİSBİR, Fitch'in kararından memnun
Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’ın, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin notunu BB+’dan BBB-‘ye yükseltmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’ın, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin notunu BB+’dan BBB-‘ye yükseltmesi ile ilgili açıklama yaptı.

“Türkiye ekonomisinin 2002 yılında başladığı yapısal dönüşüm / transformasyon süreci, bugün yeni bir aşamaya girdi ve Türkiye artık Yatırım Yapılabilir Ülke unvanını aldı. Son on yılda izlenen sürdürülebilir ekonomik büyüme odaklı, ve ancak kamu maliye dengesini de tamamen gözeten ekonomi politikalarının doğruluğu bir kere daha teyit edildi.

Türkiye’de imalat yapan her sanayici, sürdürülebilir ekonomik büyümenin önemini zaten bilmektedir. 1990’lı yılların Mehter Takımı yürüyüşü benzeriekonomik büyüme performansları bizim uluslararası rekabet gücümüzün hep sınırlı kalmasına neden olmuştu.

Kamu maliyesi dengesi ise, ilk bakışta imalat sanayini etkilemezmiş gibi gözükse bile, dönüp dolaşıp ya enflasyon, ya cari açık, ya sıcak para politikası ya da döviz kuru kaynaklı mali kriz olarak ekonomiye geri döndüğü için bizi de sanayici olarak çok yakından ilgilendirmektedir.

Fitch derecelendirme kuruluşunun özellikle kamu maliyesi dengesine ve ekonomik büyümenin sürdürülebilir bulunduğuna gönderme yapması çok önemlidir.

Tabi bu karar ile birlikte Türkiye’ye tabiri caizse “gökten para yağmasını” beklemiyoruz. Çünkü, ne yazık ki, ülkemizin hala bazı kayda değer içsel ve dışsal risk noktaları vardır. iç toplumsal barışın hala tam olarak oturmaması; ya da komşularımızda yaşanan sıcak çatışmalar, uluslararası yatırımcıyı rahatsız etme potansiyeli de taşımaktadır.

Yine de kısa dönemde ülkemizde ticari ve tüketici kredi faizlerinin gerilemesini bekliyoruz. Mali piyasalarımızın  bu kararla daha fazla rekabete açılmasını ve finansman maliyetleri üzerinde yük oluşturduğunu düşündüğümüz bazı kalemlerin tekrar gözden geçirilerek gerekli  düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz.

Ayrıca ekonomi yönetimimiz, bu kararın yeni bir sıcak para dalgası yaşatmasını ve TL’nin aşırı değerlenmesini önleyici önlemleri de mutlaka almalıdır. “

www.DenizHaber.Com.tr 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gemi inşa mühendisi
07 Kasım 2012 Çarşamba 14:08
klasik gisbir yaklaşımları
GİSBİR kaptansız gemi gibi uzun vadeli bir ArGe projesine gösterdiği ilgi alakanın çeyreğini yerli gemi makine üretimi için gösterseydi bugün övündüğümüz MİLGEM projesinin yerlilik oranı %60-65 lerde kalmazdı. Pendik Tersanesi ve içindeki Motor Fabrikası öylece atıl durumda bekletiliyor. GİSBİR in bu konuda hangi girişimlerde bulunduğunu, bulunacağını merak ediyoruz. Türk gemi sanayiinin küçük olsun bizim olsun mantığıyla daha fazla mesafe kat edemeyeceği, mevcut sistemin tıkanıp kaldığı, artık somut atılımlara ihtiyaç olduğu bu kriz sürecinde daha iyi anlaşılmadı mı? Fitch raporunu olumlu bulup Türk parasının aşırı değerlenme riskine vurgu yapan GİSBİR, gemi inşa sanayiinde yerli katkı oranını yükselterek yani gemi yapımında ithalatı dışa bağımlılığı azaltarak cari açık sorununu körükleyen bir pozisyondan kurtulmayı düşünüyor mu? Bu konudaki en güzel cevabı Sayın Başbakanımız verdi. Türk lirasının değer kazanmasından göbek değil, can atılır. Fitch raporunun olumlu etkisiyle önümüzdeki süreçte gemi sanayiine hangi sabit sermaye yatırımlarının yapılacağını ve GİSBİR in rolünü merakla takip edeceğiz. Mesela GİSBİR yabancı bir ortak bulup Pendik Tersanesine talip olacak mı?
141.196.14.52
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim