• BIST 2.372,35
  • Altın 949.544
  • Dolar 15.9182
  • Euro 16.8488
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 19 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 11 °C
  • Çanakkale 17 °C

Gemi kaptanlarını tehdit eden ‘Sahte Gümrük Müdürü’ kim?

Gemi kaptanlarını tehdit eden ‘Sahte Gümrük Müdürü’ kim?
Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği, kendini “Gümrük Müdürü” olarak tanıtarak yabancı gemi kaptanları tehdit eden şahıs ile ilgili çok sert bir açıklama yaptı. Açıklamada, bu tür davranışların gemi ikmal sektörüne zarar verdiği kaydedilirken konunun takipçisi olunacağı ifade edildi.

Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği (GYİD), son günlerde gemi ikmal sektörüyle ilgili sosyal medyada dolaşan ses kaydı ile ilgili bir açıklama yaptı. Gümrüklerde, limanlarda ve karasularımızda devlet görevlilerini savunmanın Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği’ne düşmediğine vurgu yapılan açıklamada, başta Yenikapı ve İzmit Körfezi olmak üzere, bunker ikmallerinde, tüm limanlarda gümrük birimlerinin son derece kontrollü, saygın ve özverili çalışmalar yürüttüğü vurgulandı.

Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği tarafından “Gümrük Müdürü” olarak tanıtan şahısla ilgili konunun takipçisi olunacağı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde sosyal medyada yer alan bir ses kaydının gemi ikmal sektörümüzü ve ilgili resmi birimleri töhmet altında bırakması sebebiyle aşağıdaki açıklamayı kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı doğmuştur.

Söz konusu konuşmanın limanlarımızda yakıt ikmal hizmeti alırken yabancı bayraklı geminin "zabiti" ile kendini sorumlu "gümrük müdürü" olarak tanıtan şahıs arasında geçtiği, konuşma kaydının yabancı gemi tarafından alındığı anlaşılmaktadır.

RAHATSIZ EDİCİ DİYALOĞUN İÇERİĞİ

Yabancı geminin sorumlusu yakıt ikmali sırasında yaşadığı olumsuzlukla ilgili "protesto mektubu" yazma hakkını kullanmak isteyince, kendini "sorumlu gümrük müdürü" olarak tanıtan şahıs; görevli zabitin yaşanan olumsuzlukla ilgili protesto mektubu yazamayacağını, zabitin Türk vatandaşlarını protesto hakkı olmadığını, kendisinin bu ikmalden sorumlu gümrük müdürü ve devlet görevlisi olduğunu, protesto mektubu yazılması durumunda gemi zabiti hakkında yasal işlem yapılarak hapse atılacağını, hayvanat bahçesine gönderileceğini, Türkiye'de yasaların böyle olduğunu, beğenmiyorsa Türkiye'yi derhal terk etmesi gerektiğini, Türkler’in böyle olduğunu ve biz Türklerin böyle konuştuğunu, biraz sonra kolluk kuvvetleriyle gelip gemi zabitini ve gemiyi tutuklayacağını, son derece kaba, küfürbaz, küstah ve tehditkar bir üslupla söylediği anlaşılmaktadır.

Sosyal medyada yer alan söz konusu kayıtlarda şuursuzca bağıran kişi kesinlikle gümrük müdürü veya gümrük memuru değildir. Herhangi bir devlet memuru veya devlet görevlisi olmadığı da aşikardır.

Yakıt ikmali sırasında yaşanan olumsuzluğu örtbas etmek, gemi zabitanını korkutarak baskıyla haklı talebinden vazgeçirmek için yapılan sahtekarlık olduğu anlaşılmaktadır.

GERÇEK İŞLEYİŞLE BAĞDAŞMAYAN BİR SENARYO

Gümrüklerimizde, limanlarımızda ve karasularımızda devlet görevlilerini savunmak bize düşmez. Haddimize de değil. Diğer taraftan, gümrük müdürlerimizin, ilgili devlet yetkililerinin ticari görüşme ve anlaşmazlıklara hiçbir zaman doğrudan muhatap olmadıklarının, yabancı gemilerin ve personelinin uluslararası kurallardan doğan haklarına hiçbir şekilde müdahale edilmediğinin, şimdiye kadar böyle uygunsuz bir durumla karşılaşılmadığının altını çizmek isteriz.

Başta Yenikapı ve İzmit Körfezi olmak üzere, bunker ikmallerinde, tüm limanlarımızda gümrük birimlerimiz son derece kontrollü, saygın ve özverili çalışmalar yürütmektedir. Yaşanan sorunlar mesafeli, olgun ve devlet aklına yakışan bir üslupla kontrollü şekilde ele alınmaktadır.

TELAFİSİ İMKANSIZ, HASAR KAÇINILMAZ

Söz konusu ses kaydı, limanlarımada görev yapan devlet birimleri için karalama niteliğindedir. Limanlarımızda yaşanan aksakların devlet birimleri tarafından hukuksuz şekilde kollandığı imajı ile yolsuzluk havası yaratılmaktadır. İngilizce olması sebebiyle ülkemiz ve limanlarıma hakkında ucuz fakat etkili "kara propoganda" niteliğindedir. Maalesef dijital ortamda, sosyal medya aracılığı ile yurtdışına da yayılmış durumdadır. Limanlarımızdan hizmet almak isteyen gemileri iki kere düşünme ye sevk edecek, caydıracak ve sektörümüzü hak etmediği olumsuz seviyeye düşürecek niteliktedir. Ülkemize ve sektörümüze telafisi imkansız (maddi, manevi) zararlar verecektir.

SKANDALIN MİMARI

Söz konusu kayıt sektör mensupları tarafından dinlendiği zaman, bu çok boyutlu rezaletin mimarinin kim olduğu net şekilde tahmin edilmektedir. Yakın zamanda tarafımıza ulaşan duyumlar ve yaşanan tecrübeler bu tahmini destekler durumdadır. Tersi sürpriz olarak karşılanmalıdır.

BİRDEN FAZLA SUÇ SÖZ KONUSU

Söz konusu ses kaydında "gümrük müdürü" olduğunu iddia eden şahsın; sahtecilik, dolandırıcılık, hakaret, tehdit ve delilleri karartmaya teşebbüs gibi suçları işlediği görüşündeyiz. Adli makamların gereğini yapacağına dair güvenimiz tamdır. Kendi sığ çıkarları için rezaleti örtbas etme girişiminde bulunacak sektör temsilcilerinin devreye girmesi de artık normal karşılanmaktadır.

LİMANLARIMIZDA ULUSLARARASI KANUN VE KURALLAR ÇERÇEVESİNDE İŞLEM YAPILMAKTADIR

Limanlarımızda IMO kuralları çerçevesinde ve Gümrük Birliği işleyişiyle uyumlu çalışmalar yapılmaktadır. Gemi yakıt ikmalleri taraf olduğumuz anlaşmalar gereği 2013'ten bu yana "MARPOL Annex VI" kuralları, prosedürleri ve dokümantasyonuyla gerçekleşmektedir. Bunker ikmalleri (yerli-transit) sadece EPDK'dan lisanslı şirketler tarafından yapılmaktadır. İlgili devlet birimleri ticari işleyişi geciktirmeyecek, kontrol mekanizmasını aksatmayacak şekilde fiziksel ve elektronik takibini, deneyimli personelle uluslararası standartlarda kesintisiz gerçekleştirmektedir.

GYİD İŞLEYİŞİN TAKİPÇİSİDİR

Limanlarımızda gerçekleştirilen bunker ikmalleri sırasında yaşanan olumsuzluklar sorumlu gemi temsilcilerinin BDN(Bunker Delivery Note)’nin "remarks" kısmına yazma veya "protesto mektubu"nda açıklama hakkı kimse tarafından sorgulanamaz. Uluslararası denizcilik işleyişi çerçevesindeki benzer işlemlerin limanlarımızda engellenme girişimi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda "GEMİ YAKIT İKMALCİLERİ DERNEĞİ" ile sözlü ve yazılı irtibata geçiniz. Yasal çerçeve ve takip edilmesi gereken hukuki işleyiş talep edenlerle paylaşılacaktır.”

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim