• BIST 8029.97
  • Altın 1682.983
  • Dolar 27.163
  • Euro 28.9603
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 34 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 33 °C
  • Çanakkale 29 °C

Galataport’ta hukuki darboğaz

Galataport’ta hukuki darboğaz
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesi konusunda Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararını hukukçularla incelediklerini söyledi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesi konusunda Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararını hukukçularla incelediklerini söyledi. Şener’in YPK kararını "imzalamam" dediği Galataport’ta nihai sonucu belirleyecek üç hukuki seçenek bulunuyor. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in, Ofer-Kutman’a devri mümkün kılacak olan onay belgesi niteliğindeki YPK kararını "kesinlikle imzalamamam" dediği Galataport ihalesinin akibeti, yargı süreçleri nedeniyle de karmaşık bir hukuk darboğazında. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın dün Davos’ta "Hukukçularla ve ÖİB yetkilileriyle kararı inceliyoruz" dediği Galataport ihalesinde, hükümetin vereceği nihai kararı etkileyecek üç hukuki seçenek bulunuyor.

GENEL KURUL KALDIRABİLİR:

Şener, kararı imzalamama gerekçesini, Danıştay 6. Dairesi’nin imar planıyla ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararına dayandırıyor. Turizm Bakanlığı’nın imar planı yetkisi bulunmadığını karara bağlayan 6. Daire’nin bu kararının itiraz aşaması sürüyor. Bakanlığın itirazı durumunda, bir olasılık olarak, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, 6. Daire’nin yürütmeyi durdurma kararını kaldırabilir. Bu durumda imar planı tekrar hukuki geçerlilik kazanacağı için YPK kararındaki tıkanma "hukuken" aşılabilir. Bu durumda YPK kararı için, "imar planı" davasının sonucunun beklenmesi gerekiyor.

13. DAİRE’DEKİ İPTAL DAVALARI:

Gemi-İş Sendikası ile Hukukçular birliği Danıştay 13. Dairesi’ne ayrı ayrı açtıkları iki davada, ihalenin iptalini talep ettiler. 13. Daire iptal istemini reddedirse, ihale işlemi hukuki geçerlilik kazanır.

ÖİB İMAR PLANI HAZIRLAYABİLİR:

Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca "imar planı" hazırlama yetkisine sahip olan Özelleştirme İdaresi süratle yeni bir imar planı hazırlayıp ÖYK onayına sunabilir. ÖYK da bunu onaylarsa yine Galataport ihalesinin önündeki hukuki engel kalkar. Ancak yeni bir imar planı hazırlamanın işin doğası gereği (şerhler, tapu kayıtları) uzun süreceğini belirten yetkililer, bunun zaman alacağını, mevcut ihalenin bu kadar uzun süre askıda kalamayacağını belirtiyor.
ŞENER YİNE İMZALAMAYACAKYPK kararını, Danıştay 6. Daire Dairesi’nin, Turizm Bakanlığı’nın imar planını geçersiz bulması nedeniyle imzalamayan Şener, imzalamama kararını resmi bir belgeye dönüştürmedi. Bu da Danıştay’daki üç davanın nihai olarak sonuçlanmaması ve ÖİB’nin yeni bir imar planı hazırlama olanağına sahip olmasından kaynaklanıyor. Ancak Şener, bu davalar ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın Galataport’a ilişkin YPK kararını imzalamayacak. Hürriyet’e bilgi veren Şener’e yakın kaynaklar, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu karar sadece Şener’in elini kolaylaştırdı. Danıştay 6.Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermeseydi bile Şener, ödeme koşulları ve devletin kendisini tam garanti altına almaması nedeniyle yine imzalamayacaktı." Kaynak:HürriyetDenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
IMO VE AB
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim