• BIST 104.595
  • Altın 229,208
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 15 °C
  • Antalya 13 °C
  • Muğla 9 °C
  • Çanakkale 11 °C

Fethiye’ye kruvaziyer limanı için fizibilite çalışması başlıyor

Fethiye’ye kruvaziyer limanı için fizibilite çalışması başlıyor
Fethiye’ye yapılacak kruvaziyer limanın yeri, Fethiye Kaymakamlığında yapılan toplantıda belirlendi. Toplantıya katılanlar liman için en uygun yerin Karayolları mevkii ile Koca Çalış Bölgesi olduğunda birleştiler.

Fethiye’ye yapılacak kruvaziyer limanın yeri, Fethiye Kaymakamlığında yapılan toplantıda belirlendi.  Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleri sonucu yapılan toplantıya, Muğla Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Liman Başkanı Başkanı Cihan Duman, FTSO Başkanı Akif Arıcan, İMEAK DTO Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Muğla Büyükşehir ve Fethiye Belediyesinden ilgili birim temsilcileri katıldı. Toplantıda kruvaziyer liman için en uygun alanın Karayolları mevkii ile Koca Çalış Bölgesi olduğunda birleştiler. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile ÖÇK temsilcileri tarafından Kruvaziyer limanın yapılacağı iki alanın belirlenmesiyle yıllardır yapılması gündemde olan ve neredeyse yılan hikâyesine dönen Kruvaziyer Liman için ilk defa somut bir adım atılmış oldu.

“İki Alandan Biri Seçilecek”

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık toplantı sonrasında yaptığı açıklamada iki alan üzerinde durulduğunu belirterek “Bugün burada yaptığımız toplantıda olabilirlik konusunda görüş alış verişinde bulunuldu. 5 Noktadan ikisi yapılabilir göründü.  Birinci alternatif Karayolları mevkii, ikinci alternatif Koca Çalış’ın başlangıç kısmında bulunan alan. Bu iki alanın olabilirliğin yönünde fizibilite ve modelleme çalışması yapılıp karşılaştırılacak. Ve nihayetinde kruvaziyer liman yapılacak alan belirlenmiş olacak.

Bu çalışmayı Ulaştırma bakanlığı yada GEKA yapabilir. Bu kararı destekleyecek teknik kararı belki Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile GEKA işbirliğinde yapılabilir. Yada Ulaştırma Bakanlığı böyle bir ödenek ayırabilir. İnşallah bu çalışmanın devamı gelir. Bunun sahiplenilip sonuca götürmek için çalışacağız” diye konuştu.

“Birlikte Hareket Ederek Sorunlarımızı Çözeriz”

Toplantıdan sonra kısa bir açıklama yapan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, kruvaziyer liman için önemli bir adımın atıldığını belirterek kruvaziyer limanın hayata geçinceye kadar çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Kruvaziyer limanın ilçemizin ekonomisine ciddi katkı sunacağını belirten Arıcan, “Çalışmayı yaparken yeri konusunda hiçbir görüşümüz olmadı. Bunu tamamen akademisyenlere ve konunun uzmanlarına bıraktık. Teknik heyet, bakanlıklardan gelen uzman heyet buna karar verdi. En uygun alan olarak Karayolları mevkii ile Koca Çalış Bölgesi gösterdiler. Fizibilite ve modelleme çalışmasının ardından kruvaziyer yapılacak alan belirlenmiş olacak. Biz iş dünyası olarak kruvaziyer limanın yapılması için çaba sarf ettik etmeye de devam edeceğiz. Fethiye olarak birlikte hareket edersek sorunlarımızı daha kolay çözer, ihtiyacımız olan yatırımların da gelmesini sağlarız. Şimdi Fethiye olarak hedefimiz, seçilen kruvaziyer limanı ihale sürecine taşımaktır” diye konuştu. 

Kruvaziyer Limanın yerinin belirlenmesine kadar yürütülen çalışmalar şöyle;

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2014 yılında GEKA’dan alınan destekle hazırlatılan Fethiye Kruvaziyer Liman Fırsat Analizi Raporu, geçtiğimiz aylarda Ankara’da yetkililere iletilmiş ve dikkatlerini Fethiye’ye çekmesi sağlanmıştı. Bunun üzerine 15 Nisan 2015 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde ilgili 4 bakanlığın katıldığı ve sadece Fethiye’ye kruvaziyer liman yapılmasının ele alındığı bir toplantı yapılmıştı. Yapılan toplantıda bir çalışma kurulu oluşturulması ve bu ekibin Fethiye’de yerinde inceleme yapmasına karar verilmişti.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2014 yılında hazırlatılan, Fethiye’nin kruvaziyer turizm potansiyelini ve Fethiye’ye kruvaziyer liman yapılmasının gerekliliği ortaya bilimsel bir araştırmayla koyan Fethiye Kruvaziyer Liman Platformu Fırsat Analizi meyvelerini vermeye başladı. 

FTSO tarafından yapılan girişimler sayesinde Ankara’nın ilgisi Fethiye’ye çekildi. 15 Nisan 2015 tarihin Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde yapılan Fethiye Kruvaziyer Liman toplantısında alınan karar sonucunda oluşturulan çalışma ekibi 4 Mayıs 2015 tarihinde Fethiye’ye geldi. İlk toplantı Fethiye Kaymakamlığı bünyesinde yapıldı.  Çalık, Fethiye’ye kruvaziyer liman yapılmasının bölge gelişimine ciddi katkısı olacağını ifade etti.

Toplantıda Bölge ve Şehir Plancısı Ercan Çınaroğlu tarafından Fethiye Kruvaziyer liman potansiyeli, kruvaziyer liman yer alternatiflerinin olumlu ve olumsuz yönlerinin anlatıldığı bir sunum yapıldı. Sunumun ardından katılımcılar görüşlerini dile getirdi.

Çalışma ekibi, toplantının ardından, tekneyle alternatif sahaları gezerek, sahaların yapısını kılavuz kaptan eşliğinde inceledi. Tekne ile yapılan incelemenin ardından karadan da sahaların arka bölgesi incelendi.Yapılan değerlendirme toplantısında kruvaziyer iskelenin yeri olarak belirlenen iki alandan biri fizibilite ve modelleme çalışmasının ardından seçilecek.

fethiye-002.jpg

fethiye1-002.jpg

fethiye2-002.jpg

fethiye3-001.jpg

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim