• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C
  • Antalya 21 °C
  • Muğla 19 °C
  • Çanakkale 20 °C

Eyüp Muhçu: Dubai Port Limanı inşaatında suç işleniyor

Eyüp Muhçu: Dubai Port Limanı inşaatında suç işleniyor
Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, mahkeme kararına rağmen inşaatı devam edin Dubai Port'ta göz göre göre suç işlendiğini söyledi. Muhçu, ihale yasasına aykırı bir şekilde sürecin işletildiğini iddia etti.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Kocaeli'nde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Körfez İlçesi'nde yapımı devam eden Dubai Port Limanıyla ilgili yargının yürütmeyi durdurma ve iptal kararı olmasına rağmen yatırımcıların çalışmalarını sürdürdüğünü, bunun da yasalara göre suç olduğunu söyledi. TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen 'Kent mücadeleleri' başlıklı panelde, Körfez İlçesi'nde yapımı devam eden Dubai Port Projesi, Merkezi İş Alanı Planı (MİA) ve Gübretaş Amonyak Tankı projelerindeki hukuki gelişmeler değerlendirildi. Panele Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, Mimarlar Odası Genel Sekreteri Fikret Oğuz, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal, Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Halim Karabekir, Mimarlar Odası Kocaeli eski Başkanı İmran Türkeş ile mimarlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

'AÇIKCA SUÇ İŞLİYORLAR'

Dubai Port ve Merkezi İş Alanı Planları ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, "Dubai Port ve Merkezi İş Alanı Planları ile ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal kararları var. Buna karşı yatırım işlemleri hızında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Yatırımcılar ve destekleyen idare, belediye, merkezi hükümet yargı kararlarını yerine getirmemeyi bir meziyet haline dönüştürmüştür. Bu anayasa ve ilgili yasalara göre suçtur. Açıkça suç işlemeye de devam edilmektedir. Gübretaş ile yargı süreci devam etmektedir" dedi.

'İHALE SÜRECİYLE İLGİLİ KAMUOYUNDA CİDDİ ŞÜPHELER VAR'

Dubai Port ihale süreciyle ilgili kamuoyunda ciddi şüpheler olduğunu söyleyen Muhçu şöyle devam etti: "Söz konusu Dubai Port projesi ile ilgili ihale süreci gerçekleştirilmiştir. Bu ihale sürecinin nasıl gerçekleştirildiğine dair kamuoyunda ciddi şüpheler vardır. Sayıştay raporları da kimi şirketleri koruyan nedense de idareye yakın şirketlere ihale verildiği tespit edilmiştir. İhale yasasına aykırı bir şekilde süreç işletilmiş ve tamamlanmıştır. Kıyılarla ilgili iki isim bu süreçte zikredilmektedir. Kendi ülkesinde bile ihaleye girmesi yasaklanan kişi Türkiye'de idare tarafından korunarak ihaleye şekilsel olarak girerek ihale kendisine verilmektedir. Suudi Arabistan ve Dubai prensi olan El Maktum'dur. Ülke yönetici misidir? Şirketinin çıkarlarını mı korumaktadır, bilinmez. El Maktum Türkiye'de ihalelere ayrıcalıklı girebilmektedir. Uluslararası alanda itibarı sıfırdır. Buna karşın bir milletvekili açıklama yaptığı için hakkında fezleke hazırlanmıştır. Bizlerle ilgili dosya ve rapor hazırlarsalar biz de rapor sunmaya hazır olduğumuz söyleriz. "

'BU SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Türkiye'de ayrıcalıklı ihaleler verildiğini iddia eden Muhçu, "İkinci isim ise İsrail kökenli Sami Ofer'dir. Galataport ihalesi kendisine verilmişti. Bizim açtığımız davalar sonucunda ihale iptal edilmişti. Sami Ofer uluslararası alanda bir ihaleye girme girişiminde bulunması mümkün değildir. Avrupa'da ve başka ülkelerde ihaleyi girmesi bile sözkonusu değilken, şu anda Kuşadası Portu almış ve işletmektedir. Biz hiçbir işadamının etnik yapısına ve kökenine bakmıyoruz. Bu işadamlarının dünyada ihaleye girmeleri söz konusu değilken Türkiye'de ayrıcalıklı ihale verilmesini takdirlerinize sunuyoruz. Bizler bu sürecin takipçisi olacağız. Kocaeli'nin ve Kocaeli'nde yaşayan yurttaşların gelecegi olacağız" dedi.

'KOCAELİ'NDE CİDDİ CAN KAYIPLARI YAŞANABİLİR'

Körfez İlçesi'nde yapılacak amonyak tankının da Marmara'da yapılan en büyük tank olacağını ve herhangi bir tehlikede Kocaeli'nde ciddi can kayıpları yaşanabileceğini söyleyen Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Halim Karabekir ise şunları söyledi: "Amonyak solunması durumunda zehirleyicidir. Vücuda temas halinde şiddetli yanıklara sebep verici bir kimyasaldır. Amonyak sudaki yaşamı zehirler. Kapalı bir ortamda yanıcı ve patlayıcı olabiliyor. Gübretaş firmasınin yaptığı tank Körfez İlçesi'nde, hatta Marmara'da en büyük kapasiteye sahip 25 bin tonluk bir tank ortaya çıkacaktır. Amonyum nitrat dinamit gibi patlayıcı özellik taşıyan bir gübredir. Açıklamalarımız bu firmaya özel değil. Bugün Gübretaş yapıyor yarın başka bir firma yapabilir. Sanayi gelişmeli, ekonomi artmalı. Bunlar planlanmalıdır. Aksi taktirde en ufak olumsuzlukta Kocaeli ve Körfez ilçesinde ciddi can kayıpları yaşanabilir. Yerleşim alanına en az 1.5 kilometrelik çapta uzaklıkta olmalıdır yapılan tankın. Bu koşul saglanamıyorsa yatırım çevresel risk azaltılabilecek şekilde başka bir alana yapılabilir. "

'YAPILAN YANLIŞLARDAN GERİ DÖNÜLSÜN' 

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Arsal Arısal da kente zarar verilecek projelerde biran önce geri adım atılması gerektiğini ve yapılan yanlışlardan geri dönülmesi gerektiğini söyledi. Mahkeme kararlarına rağmen usülsüzlüklerin devam ettiğini söyleyen Arısal, "Dubai Port ve MİA projelerinde yargı kararı olmasına bu kararlara uyulmayarak suç işleniyor. Ayrıca Gübretaş'da bölgenin en büyük amonyak tankı yapılıyor. Bu tankta yaşanacak en ufak olumsuzlukta kent ciddi riskler yaşacaktır" diye konuştu. 

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ahmet
23 Ocak 2015 Cuma 08:18
08:18
İgsaşta 2 adet 10.000 tank amonyak tankı var. Ayrıca Tüpraşın henüz yapımı biten rafineri tesiside şuan faaliyette.
Sanki bunlardan kimsenin bilgisi yokmuş gibi diğer firmaların yatırımları ile alakalı kamuya açıklama yapma zorunluluğu hissetmeleri düşündürü ve gerçekten komik.
95.0.39.185
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim