• BIST 1.384,450
  • Altın 496,01
  • Dolar 8,8680
  • Euro 10,3500
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 29 °C
  • Antalya 28 °C
  • Muğla 29 °C
  • Çanakkale 25 °C

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 24. Kış Kariyer Günleri başladı

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 24. Kış Kariyer Günleri başladı
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Fakültesi tarafından düzenlenen 24. Geleneksel Kış Kariyer Günleri’nin ilk haftası gerçekleştirildi.

26 farklı gemi işletmesi ve denizcilik kurumundan çok sayıda temsilcinin konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirilmekte olan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 24. Geleneksel Kış Kariyer Günleri, öğrenciler ile sektör temsilcileri arasında çok değerli fikir alışverişlerine ortam sağlıyor.

Kış Kariyer Günleri’nin ilk haftasında sırasıyla Omikron Crew Management, DEVBULK, Aleria Denizcilik, Arkas Denizcilik, DİTAŞ, BMG Denizcilik, Armona Denizcilik, BOREALİS ve BODEN Denizcilik, Active Shipping, Genel Denizcilik ve Turkon Line şirketlerinin katılımlarıyla yapıldı.

24. Geleneksel Kış Kariyer Günleri’nin ilk günü Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunlarından olan ve OMIKRON Crew Management şirketinden Kaptan Özgür Alemdağ’ın katılımı ile başladı. Alemdağ, öncelikle firmasının çalışma politikasından bahsederek konuşmasına başlarken stajyer politikalarını ayrıntılı olarak değindi ve gelecekte öngörülen yetkinliklerden bahsetti.

Konuşmasını denizcilik sektörünü de etkileyen yeni teknolojik gelişmeler ve projelere değinerek sürdüren Alemdağ, öğrencilerin hangi alanlarda bilgi sahibi olması gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

deu_2-005.jpg

Kış Kariyer Günleri’nin ikinci günkü oturumu DEVBULK Denizcilik firması İK Departmanından Kaptan Bülent Akbulut ve Kaptan Nuri Zarplı’nın katılımı ile gerçekleşti. Akbulut, konuşmasında şirketlerinin stajyer ve personel alımında dikkat ettikleri kıstaslardan söz etti. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Akbulut, gemilerdeki sosyal imkânlardan, bir zabitin stajyerden beklentisinden ve stajyerde olması gereken vasıflardan bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinliğin üçüncü gününün ilk oturumuna Aleria Denizcilik adına Genel Müdür Bülent Sönmez katıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü mezunu olan Sönmez, Aleria Denizcilik’in şirket politikaları ile zabitan ve stajyer politikalarından ayrıntılı olarak bahsetti, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Etkinliğin üçüncü gününün ikinci oturumuna Arkas Denizcilik adına Kaptan Ferit Gökdeniz, Kaptan Alper Akpeçe ve Dokuz Eylül Denizcilik Fakültesi mezunlarından Kaptan Gökhan Ergezen katıldı. Şirket tanıtım sunumunu Kaptan Ferit Gökdeniz gerçekleştirdi. Özellikle Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ile birlikte işbirliği yapılan projeler üzerinde duran Akpeçe, son teknolojik bir ürün olan VR gözlükleri eğitimlerinde kullandıklarını, kaza canlandırması yaparak kaptan ve zabitlere eğitimler verdiklerini iletti. Oturumda ayrıca Endüstri 4.0 ile birlikte gündeme gelen otonom gemiler ve siber saldırılar hakkında öğrenciler bilgilendirildi.

deu_3-005.jpg

Kış Kariyer Günleri’nin dördüncü gününün ilk oturumuna Ditaş Denizcilik adına Gemi Personeli Operasyon Yöneticisi Kaptan Barış Bolat ve Kaptan Ertunç Ilgaz katıldı. Katılımcılar konuşmalarında şirketin faaliyet alanları hakkında bilgi verdikten sonra şirket bünyelerinde yer alan gemilerden ve çalışma politikalarından bahsetti. Konuşmalarının devamında personel alımında kullandıkları kriterler ve stajyerlerde aradıkları özellikler üzerinde durdular.  Etkinliğin ikinci oturumuna BMG Denizcilik adına Kaptan Barış Ziya Kaya katıldı. Offshore sektörü hakkında değerli bilgilerini aktaran Kaya, offshore sektörünün öğrencilerin ufkunu açan çok farklı bir alan olduğunu ve eğitim hayatları sürecinde yabancı dilin çok önemli olduğunu ve “Dynamic Positioning” eğitimleri alanların petrol sondaj gemilerinde iyi iş imkanları ile çalışacaklarından bahsetti.

24. Kış Kariyer Günlerinin 5’inci gününün ilk oturumuna Armona Denizcilik adına Personel Müdürü Özgür Çetinkaya ve Yardımcısı Özge Gündüz katıldı. Katılımcılar stajyerlerden beklentilerinin teorik bilgiyi pratiğe dökebilmeleri ve verimli bir staj dönemi geçirmeleri olduğunu söyledi.

deu_1-005.jpg

İkinci oturumunda Borealis Denizcilik’ten Personel Müdürü Mehmet Emre Yalçın ve Boden Denizcilik’ten Personel Müdürü Kaptan Murat Şahin birlikte konuk oldular. Yalçın konuşmasına şirketlerinin sunumuyla başladı.

Şirketlerinin değerleri arasında kişisel değerler, saygı, takım çalışması, deneyim ve farkındalık, çalışanlarına ve müşterilerine değer verme olduğuna değindi. Üçüncü oturuma Active Denizcilik adına Kaptan Aras Bilge Aksüyek, Kaptan Gürol Zorer ve Baş Mühendis Önder Çekici konuşmacı olarak katıldı. Gemilerinde çalışan yabancı personel yoğunluğundan ve Türk zabit ve stajyerler için fırsatlardan söz eden Aksüyek, İngilizce dilinin genel olarak denizcilik mesleğinde ve özel olarak da kendi şirketlerinde büyük önem taşıdığını vurguladı.

Şirketlerinde zabit ve stajyerlerin gemiye gönderilmeden önce 2 haftalık bir eğitim aldıkları bilgisini katılımcılarla paylaşan Aksüyek, şirket bünyesine zabitan alımında önceliğin her zaman stajyerliğini Active Shipping’de yapmış olan kişilerde olacağını dile getirdi.

deu_4-005.jpg

4’üncü oturuma Genel Denizcilik’i temsilen Personel Müdürü Kaptan Kadir Özkan konuşmacı olarak katıldı. Özkan, Genel Denizcilik hakkında kısa bir tanıtım yaptıktan sonra şirketlerinin önceliğinin çevreye zarar vermeme ve maksimum emniyet olduğunu belirterek son dönemlerde denizde kazaların arttığını, bunun can, mal ve çevre emniyetini büyük ölçüde etkilediğini, bunların önüne geçmek için ise iyi eğitimli personele önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Günün son oturumuna Turkon Line adına Operasyon Müdürü Kaptan Barış Öztürk ve İnsan Kaynakları Sorumlusu Kaptan Özge Ataman konuşmacı olarak konuk oldu. Konuşmacılar, öğrencilere denizcilik mesleğinde teorik ve pratik bilginin bir arada yürütülmesi gerektiğinden bahsettiler. Gelecekte başarılı zabitler olabilmek için öğrencilerin hayallerini hep canlı tutmaları ve kendilerine rol model seçmeleri gerektiğine değinerek konuşmalarını sonlandırdılar.

deu_5-004.jpgdeu_6-003.jpgdeu_7-003.jpgdeu_8-001.jpgdeu_9-001.jpgdeu_10-001.jpg

deu_11-001.jpgdeu_12-001.jpgdeu_13-001.jpgdeu_14.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim