• BIST 92.071
  • Altın 358,770
  • Dolar 6,7702
  • Euro 7,3216
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 17 °C
  • Çanakkale 8 °C

'Doğu Akdeniz’de bize engel olmak isteyenlere hakkımızı yedirmeyiz'

'Doğu Akdeniz’de bize engel olmak isteyenlere hakkımızı yedirmeyiz'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğu Akdeniz’de bize engel olmak isteyenlere hakkımızı yedirmeyiz. Teknolojik üretimde kabiliyet artışımız, dünyanın geleceğinde bizleri söz sahibi yapar.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kayseri temaslarında Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Kayseri Şubesi 5.’inci Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Bakan dönmez, artık üreten, büyüyen ve ihraç ederek gelişen bir Türkiye olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Toplumumuzun refahı üretmekten geçiyor. Bizlere dayatılan sen üretme, biz senin için üretiriz, sen tüket anlayışını artık geride bıraktık artık üreten, büyüyen, ihraç eden, gelişen bir Türkiye var. Kendi teknolojilerini üretmek için gayret gösteren bir Türkiye var. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2023, 2053, 2071 vizyonlarının da tek bir hedefi var, dünya ile her bakımdan yarışabilecek bir Türkiye inşa etmek. Bu konuyu enerji özelinde daha da açmak istiyorum. Bugün enerji sadece üretim ve tüketim döngüsünden oluşan tekdüze bir sistematiğin çok ötesinde. Bugün enerji dünyasının değişen talepleri hiç kuşkusuz; teknoloji, Ar-Ge ve inovasyondur. İklim değişikliği, yeşil enerji, elektrikli araçlar, depolama sistemleri, akıllı şehirler gibi karbonsuz ekonomiye geçişin en büyük motivasyonu enerji teknolojilerinde yaşanan değişimlerdir. Yeni dönemde enerjide hedefimiz yerli üretim ve teknolojinin geliştirilmesidir. Yeni teknolojilerin üretiminde kabiliyetimizi ne kadar geliştirirsek dünyanın geleceğinde de o kadar söz sahibi oluruz. Türkiye olarak enerjide merkez ülke olacağız diyoruz. Çünkü gerçek anlamda büyük devlet olmanın ilk şartının teknoloji temelli uç ürün ve markalaşma ile olacağının farkındayız.

"DÜNYANIN HER YERİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR"

Ankara’da Türkiye’nin ilk entegre rüzgar fabrikasının temelinin atıldığını ifade eden Dönmez, İzmir’de de inşallah Türkiye’nin ilk entegre rüzgar fabrikasını devreye alacağız. Türkiye yenilenebilir enerjide sadece liberal piyasa şartları, uygun teşvik ve rekabet ortamı ile değil aynı zamanda yüksek verimlilik ve kapasite kullanımı yönüyle de diğer ülkelerden ayrışıyor. Amacımız sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılamak değil bölgemizdeki yüksek potansiyeli de göz önüne alarak geniş bir coğrafyanın enerji teknolojilerinde üretim üssü olmak. Artık hedeflerimiz, hayallerimiz sadece Türkiye ile sınırlı değil. Bölgemiz ve en nihayetinde dünyanın her yeri bizim için önemli bir pazar. Madencilikte de artık uç ürün dönemini başlattık. Yani madenlerimiz artık üretildiği yerde katma değerli ürüne dönüşecek. Yatırımcımız madeni çıkardığı yerde işleyecek. Bunun için gerekli teknolojik yatırımı yapacak gerekiyorsa know-how’u ülkemize taşıyacak. dedi.

"İLERİ TEKNOLOJİ PROJELERİ KARŞILAYABİLECEK DÜZEYDEYİZ"

Akkuyu’nun inşasında yerlilik oranının yüzde 90’lar seviyesinde olduğunu vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü: Türk sanayisi Akkuyu gibi ileri teknoloji yatırımı olan bir projenin neredeyse bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeye geldi. Yapay zekâ, akıllı sistemler, kayıt zincirleri, nesnelerin interneti gibi pek çok alanda iyi yetişmiş insan kaynağımız, deneyimli mühendislerimiz var. Bu zengin insan kaynağının belli bir bölgede sıkışıp kalmasını istemiyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında farklı iş kollarında teknoloji üreten, geliştiren, katma değer oluşturan zengin bir ekosistemin parçası olmalarını istiyoruz. Bulundukları şehirlerin teknoloji alametifarikalarını üretmelerini istiyoruz.”

"DOĞU AKDENİZ'DEKİ HAKKIMIZI YEDİRMEYİZ"

Doğu Akdeniz’de yapılan araştırma çalışmalarının Rum kesimini rahatsız ettiğini ve engel olmaya çalıştıklarını söyleyen Bakan Dönmez, “Doğu Akdeniz’de araştırma faaliyetlerimize devam ediyoruz. 2 tane araştırma gemimiz var. Birisi Barbaros Hayrettin Paşa ve diğeri de Oruç Reis. Barbaros Hayrettin Paşa’yı aldığımızda ithal etmiştik, Oruç Reis’i milli tersanelerimizde inşa ettik. Her ikisinin de teknik donanımı aynı hatta son yaptığımız daha üstün özelliklere sahip.” ifadelerinde bulundu.

Kaynağı araştırdıktan sonra bulmak için sondaj yapılması gerektiğini belirten Dönmez, “Onun için önce Fatih isminde ilk gemiyi aldık sonra ikinci gemiyi alıp Sondaj Yavuz ismini verdik, yetmez dedik üçüncü gemiyi de aldık. İnşallah o da en kısas süre içerisinde faaliyette olacak. Dikkat ederseniz Doğu Akdeniz’de bizim bu faaliyetlerimizden rahatsız olan bir kesim var ve onlar bizim bu işi yapamayacağımıza inanıyorlar, yaptırmamak için de ellerinden gelen engeli gösteriyorlar. Bölge dışı güçleri ve aktörleri devreye atmak suretiyle, bizim yolumuzu kesmeye çalışıyorlar. Hep söylediğimiz bir şey var. Biz karalıyız ve kendi malımızı, hakkımızı kimseye yedirtmeyiz. Kimsenin de malında mülkünde gözümüz yok. Fakat adada Rum Yönetimi, adada tek başına söz sahibiymiş gibi söylem ve eylemler içerisinde. Kendilerine bu tavrın ve söylemlerin yanlış olduğunu hatırlattık. Orada yaşayan Türk soydaşlarımız var ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı altında bir devlet kurmuş. Siz tanımıyorsunuz ama biz tanıyoruz ama adanın yer altı kaynaklarının hakkaniyet içerisinde adil bir şekilde paylaşılması teklifine niye hayır dediniz? Geçen yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rum Yönetimi'ne bu konuda bir teklifte bulundu ve biz de bu teklifi destekledik. Hatta bir araya gelin uzlaşamazsanız garantör devlet olarak biz de bu sürece katkı sağlarız dedik ama bu teklifleri hep reddettiler çünkü yok varsaydılar. Biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin soydaşları olarak, haklarını sonuna kadar koruyacağız. Onların bize vermiş oldukları ruhsat alanlarında, sondaj çalışmalarımızı ve araştırmalarımızı yapıyoruz” dedi.

ss-001.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim