• BIST 1.391,910
  • Altın 491,72
  • Dolar 8,6430
  • Euro 10,1200
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 25 °C
  • Antalya 21 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 21 °C

DEÜ Denizcilik Fakültesi’nin 30. yıl kutlama töreni gerçekleştirildi

DEÜ Denizcilik Fakültesi’nin 30. yıl kutlama töreni gerçekleştirildi
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin eğitim öğretim hayatına başlangıcının 30. yıl kutlama töreni büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin 30. yıl kutlama töreni Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kutlama töreninde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ilk açılış konuşmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Ali Deveci gerçekleştirdi. Deveci, konuşmasına DEÜ Denizcilik Fakültesi’nin eğitim öğretime başlamasının 30. yılını kutluyor olmaktan duyduğu heyecanı ve mutluluğu dile getirerek başladı.

Deveci, fakültenin denizcilik ile ilgili köklü bir geçmişin, bilgi birikiminin, antik limanların olduğu ve stratejik bir konuma sahip Ege Bölgesi ve İzmir’de kurulmasının bir rastlantı olmadığını vurguladı.

Denizcilik ile köklü bir tarihi bulunan bu coğrafyada kurulmuş olan okulun Türkiye’nin denizcilik ilgi ve çıkarları doğrultusunda lojistik, ulaştırma, mühendislik ve işletme yönetimi alanında uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, bilimsel araştırmalar ve toplumsal hizmetler vermeyi misyon edindiğini dikkat çeken Deveci, denizcilik alanında evrensel bilgi birikimine ülke ve dünya çapında katkı sağladığını ifade etti.

Deveci, ilk olarak 1988 yılında Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü ile eğitim-öğretime başlandığını, ardından 1995 yılında Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nün, 2006 yılında Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü’nün ve son olarak da 2015 yılında Lojistik Yönetimi Bölümü’nün eğitim-öğretime başladığını dile getirdi.

Yüksek Okul Kurucu Müdürü Prof. Dr. Atilla Sezgin, önceki yüksekokul müdürleri Prof. Dr. Mete Oktav, Prof. Dr. Ömer Baybars Tek ve son olarak da fakültenin kuruluşunu gerçekleştiren, törenin düzenlendiği güzel mekanı yoktan var edip donatan fakülte kurucu dekanı Prof.Dr. Güldem Cerit’e öğrenciler, mezunlar ve Fakülte adına şükranlarını sundu.

Deveci, katkılarından dolayı Üniversitenin tüm önceki rektörleri ile yüksekokulun fakülteye dönüştürülmesi sürecinde destek olan şimdiki Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nükhet Hotar’a teşekkürlerini ifade etti.

untitled-46-002.jpg

BUGÜNE KADAR TOPLAM 2553 MEZUN VERİLDİ

 Prof. Dr. Deveci, DEU Denizcilik Fakültesi’nin bugün geldiği noktada güçlü eğitim-öğretim sistemi, altyapısı ve olanaklarıyla, yetkin akademik kadrosuyla Türkiye’nin ve dünyanın birçok ülkesinde ve denizlerinde üstün başarılarla dolu olan mezunlarıyla gerçekleştirdiği bilimsel araştırma ve yayınlarıyla kamu ve özel sektör paydaşlarına yönelik gerçekleştirdiği projeler ile birlikte ülkemizde ve dünyada önemli bir merkez haline gelerek çok saygın bir konuma erişmiş olduğunu belirtti.

Deveci, Türkiye’de denizcilik alanında birbirleriyle entegre 4 stratejik bölümü bünyesinde bulunduran başka bir fakülte olmadığını belirterek fakültenin bugüne kadar toplam 2553 mezun verdiğini, halihazırda da toplam 1299 lisans öğrencisi bulunduğunu,  lisansüstü öğrencilerle birlikte bu sayının 1500’ü aştığını söyledi. Fakülte’nin bu anlamda denizcilik eğitiminde Türkiye’de en fazla öğrenciye sahip fakülte olduğunu vurguladı.

Deveci, konuşmasını kutlama törenine katılan tüm konuklara, törende bulunan bulunamayan, fakülteye katkı yapan tüm paydaşlara, mezunlara, Fakültenin akademik ve idari personeline teşekkür ederek sözlerini Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği “Biz uygarlıktan, ilimden ve fenden kuvvet alıyor ve ona göre yürüyoruz” sözü ile tamamladı.

untitled-38-006.jpg

“AİLEMİZ SÜREKLİ BÜYÜMEKTE VE GÜÇLENMEKTE”

Ardından Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFMED) Yönetim Kurulu Başkanı Orçun Erbayraktar, DEÜ Denizcilik Fakültesi’nin geçtiğimiz 30 yıl içerisinde hızla dünya çapında değerli bir marka haline geldiğini belirtti. Erbayraktar, okulun mezunlarına kattığı en büyük değerin deniz örf ve adetlerini bilimin ışığında uygulamayı öğretmesi olduğunun altını çizdi.

DEFMED’in bir dernekten daha öte bir aile ve DEÜ Denizcilik Fakültesi mezunlarının arasında oluşan bir güç odağı olduğunu dile getiren Erbayraktar, yeni mezunlar ile bu ailenin sürekli büyümekte ve güçlenmekte olduğunu belirtti.

Törene İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran adına katılan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Hakan Çendik, sözlerine Fakülte için emek veren tüm yönetici ve çalışanlara teşekkürlerini ileterek başladı. 30 yılın eğitim dünyası için çok uzun bir süre olmamasına karşın DEÜ Denizcilik Fakültesi’nin denizcilik eğitimi alanına damga vurmasına yettiğini belirten Çendik, fakültenin dünyanın dört bir yanında önemli konumlarda bulunanmezunları tarafından başarılı bir şekilde temsil edildiğini vurguladı.

Çendik, Deniz Ticaret Odası olarak fakülteye hem maddi hem de manevi anlamda desteklerinin artarak süreceğini, staj olanaklarının arttırılmasında da katkı sağlayacaklarını belirtti.

untitled-39-005.jpg

“BİRÇOK KONUDA YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü Eğitim ve Belgelendirme Daire Başkanı Cem Erdem, DEÜ Denizcilik Fakültesi ile Bakanlığın birçok konuda yakın işbirliği içerisinde bulunduğunu vurgulayarak sözlerine başladı.

Gerek sektörel gerekse eğitim anlamında gerçekleştirilen düzenlemelerde Denizcilik Fakültesi’nin daima Bakanlığa destek sağladığını dile getiren Erdem, Bakanlık olarak fakültenin tecrübesine ve bilgi birikimine sonuna kadar güvendiklerini belirtti.

untitled-45-004.jpg

Erdem, fakültenin bu günlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarını sunarak konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Denizcilik Fakültesi’ne değer katan, kamu ve özel sektörde önemli konumlara ulaşmış olan ve törene katılabilen 10 mezun konuşma yaptı. Törende mezunlardan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu Murat Pamık, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu Sadık Kılkış, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü mezunları Pelin Devrim, Emre Tümer, Gökçen Atalayer, Barış Dilek, Osman Bilgin, Şenol İbiş, Hüseyin Gökten Ve Yusuf Öztürk mevcut işleri, konumları ve kendi kariyeri ile ilgili gelecek öngörülerini içeren konuşmalarını gerçekleştirdi.

untitled-44-005.jpg

Konuşmaların sona ermesinin ardından 30. yıl kutlama töreninde katkı verenlere anı plaketleri takdim edildi.

30. yıl kutlama töreni, DEÜ Devlet Konservatuvarı Korosu Devlet Konservatuvarı Üflemeli Çalgılar Beşlisi tarafından sunulan müzik dinletisi sonrası verilen kokteyl ile sona erdi.

untitled-43-008.jpguntitled-42-010.jpguntitled-41-010.jpguntitled-40-009.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Nuri DURAK
02 Kasım 2018 Cuma 15:20
15:20
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik fakültesi İzmir'in seçkin bir eğitim kurumudur. Türk denizcilik camiasına çok değerli mensuplar yetiştirmiştir. En azından benim tanıdıklarım öyledir. Emeği geçenlere teşekkür ederim. İzmir Denizcilik camiası bu kuruma maddi ve manevi desteğini arttırarak devam ettirmelidir.
176.219.68.160
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim