• BIST 122.905
  • Altın 296,706
  • Dolar 5,9144
  • Euro 6,5564
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 10 °C
  • Antalya 12 °C
  • Muğla 7 °C
  • Çanakkale 7 °C

DEÜ Denizcilik Fakültesi’nde Yemin ve Bröve Takma Töreni gerçekleştirildi

DEÜ Denizcilik Fakültesi’nde Yemin ve Bröve Takma Töreni gerçekleştirildi
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Öğrencilerinin Yemin ve Bröve Takma Töreni gerçekleştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği öğrencilerinin yemin ve bröve takma töreni, Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci, Fakültenin öğretim üyeleri, öğretim elemanları ve öğrencilerin aileleri ile yakınları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından törende Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci açılış konuşmasını yaptı.

Deveci, kendileri için anlamlı ve özel olan bu günde öğrencilerin heyecanına ortak olan, onları maddi manevi her türlü fedakârlıklarla yetiştiren velilere ve çok değerli hocalara içtenlikle teşekkürlerini sunarak Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin ülkemizin deniz ilgi ve çıkarları doğrultusunda eğitim öğretim yapan, Dünya Deniz Ticaret Filosuna zabit yetiştiren, bilimsel araştırmalar yapan ve topluma ve kamuya yönelik hizmetler sunan bir kurum olduğunu belirterek kurumun misyonunu vurguladı.

deu_5-003.jpg

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin kısa tarihçesini aktaran Deveci, fakültenin denizcilik alanında ilgili tüm programlarının hepsini bir arada bulunduran, Uluslararası Ortak Lisans Programları sunan, dünyanın çeşitli ülkelerindeki çok sayıda üniversite ile Erasmus plus anlaşmaları bulunan, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü çatıları altındaki 3’ü doktora programı olmak üzere çok sayıdaki lisansüstü programdaki öğrenciler ile birlikte öğrenci sayısı itibariyle Türkiye’deki en büyük Denizcilik Fakültesi olduğunu söyledi.

Denizcilik eğitiminin birtakım zorlu süreçleri içeren ve uluslararası standartlarda yapılması gereken bir niteliğe sahip olduğunun altını çizen Deveci, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin bugün yemin töreni yapılan iki bölümünde, Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Denizcilik Örgütü’nün STCW konvansiyonun belirlemiş olduğu standartlarda ve denizcilik mesleğinin bir gereği olarak üniformalı eğitim yapıldığını aktardı.

deu_3-003.jpg

Deveci, ihtiyaç duyulan eğitim öğretim olanaklarının Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Mezunlar Derneği ve sektör temsilcileri tarafından daima desteklendiğini belirterek  Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar başta olmak üzere Denizcilik Fakültesi’ne katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkürlerini sundu.

Verilen eğitimin başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından denetlenmekte, tetkik edilmekte ve değerlendirmekte olduğuna vurgu yapan Deveci, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgeli bir birim olmanın yanında son olarak da Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümünün Mayıs ayı içerisinde Türkiye’deki denizcilik okulları içerisinde bir öncülük yapıp MÜDEK yani Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından akredite olduğunu aktardı.

deu_4-003.jpg

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin, eğitim öğretim altyapısı, deneyimli öğretim kadrosu, yetiştirdiği mezunlar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı başta olmak üzere paydaşları ile geliştirmiş olduğu güçlü ilişkiler, sahip olduğu akreditasyonlar ve gerçekleştirdiği araştırmalar ile marka değeri çok yüksek, kendine has kültürü ve ekolü olan, temelleri çok sağlam olan bir fakülte olduğunun altını çizdi.

Denizcilik mesleğinin birtakım güçlükleri de bulundurduğuna değinen Deveci, öğrencilerin bu güçlerle baş edebilecek bilgi ve beceriler ile 21. yüzyılın gerektirdiği yetkinlikler ile donatılıp, denizcilik mesleğine hazırlanması amacıyla, verilen eğitimde deniz örf, adet ve geleneklerinin, disiplinin, emniyetin, güvenliğin, çevre bilincinin, ekip takım çalışmasında uyumun, liderlik özelliklerinin, yüksek etik değerlerin, yaşam boyu öğrenmenin, her şeyden önemlisi de milli manevi değerlere sadakatin, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılığın vazgeçilmez olduğunu belirtti.

Deveci’nin konuşması sonrasında yemin törenine geçildi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencilerinin yemin etmek üzere sahneye davet edilmesinin ardından Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf Zabiti Efe Erginer yemin metnini okudu. Yemin eden öğrencilere brövelerini taktırmak üzere Denizcilik Fakültesi Genel Zabiti Hakancan Hatay sahneye davet edildi. 

Öğrencilerin aileleriyle anı fotoğraflarının çekilmesi sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin düzenlediği Geleneksel Yemin ve Bröve Takma Töreni sona erdi.

deu_1-003.jpgdeu_2-003.jpgdeu_7-002.jpgdeu_6-002.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim