• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 13 °C
  • Muğla 12 °C
  • Çanakkale 19 °C

DENİZKURDU-2021 Tatbikatı tanıtım toplantısı yapıldı

DENİZKURDU-2021 Tatbikatı tanıtım toplantısı yapıldı
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Ege ve Akdeniz’de düzenlenecek olan DENİZKURDU-2021 Tatbikatı, 25 bin 500 personelin katılımı ile 25 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tatbikat Direktörü Tuğamiral Yalçın Payal, "Türkiye’nin ve Deniz Kuvvetleri’nin en geniş çaplı tatbikatı olacak" dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından planlanan DENİZKURDU-2021 Tatbikatı, 25 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında Ege ve Doğu Akdeniz’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Jenerik senaryo ve jenerik coğrafyaya istinaden komutanlığa bağlı birlik gemi ve deniz hava vasıflarının harekata hazırlık seviyesinin arttırılması amacı ile gerçekleştirilecek olan tatbikatta; 132 adet gemi, 10 adet denizaltı, 43 adet uçak, 28 adet helikopter ve 14 adet insansız hava aracı (İHA) katılacak. Aynı zamanda tatbikatta, yaklaşık 25 bin 500 personel görev alacak.

Tatbikata, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile kamu kurum ve kuruluşları destek verecek. Tatbikatta amfibi deniz piyade birlikler, amfibi hücum birlikleri, SAT ve SAS görev yer alacak. Tatbikatta yer olacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait genel maksat helikopteri ve ATAK taarruz helikopteri; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait deniz harekatına taktik hava desteği sağlayacak olan F-16 ve F-4 uçakları, havadan ihbar ve kontrol uçakları, nakliye uçakları da katılacak.

EĞİTİMLERE DE YER VERİLECEK

Kriz yönetimi ve doğal afetlerle mücadele safhalarının da yer alacağı tatbikatta kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer saldırılara karşı korunma eğitimlerine de yer verilecek. Tatbikat kapsamında yerli ve milli silah sistemleri, yüksek süratli su üstü ve hava drone atışları, silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile atış, gemilerden karaya çok namlulu roketatar atışları, denizaltı savunma harbi roketi atışları ve deniz topçusu ile uçakların koordineli bir şekilde atış yapmaları planlanıyor.

YABANCI ÜLKELERİN ASKERİ TEMSİLCİLERİ GÖZLEMCİ OLARAK KATILACAK

Tatbikatın son aşamasında Akdeniz ve Ege’yi kapsayacak şekilde 83 gemi tarafından, 22 liman ziyaret edilecek. Ayrıca, 5 Haziran’da gerçekleştirilecek olan seçkin gözlemci gününde, askeri ve mülki erkan ile yabancı ülke askeri temsilcileri de gözlemci olarak tatbikata katılacak.

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Tatbikatın tanıtım toplantısı Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki, Donanma Komutanlığı Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Mayın Filo Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik, DENİZKURDU-2021 Tatbikat Direktörü Tuğamiral Yalçın Payal, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Hasan Öztürk, Deniz Harp Merkezi Komutanı Deniz Albay Timur Yılmaz katıldı.

"YETENEKLERİ DENEME İMKANI BULACAĞIZ"

Toplantıda konuşan DENİZKURDU-2021 Tatbikat Direktörü Tuğamiral Yalçın Payal, "Tatbikatta, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve bağlı olduğu komutanlıkların sevk ve idare etkinliklerin denenmesi, karargah personeli ve tatbikata katılan unsurların çok tehditli ortamda muhakeme öngörü ve karar verme yeteneklerinin değerlendirilmesi, diğer kuvvet komutanlıkları ve kamu kurumlarıyla müşterek çalışılabilirlik usullerinin de karşılıklı destekleme imkan kabiliyetlerinin denenerek, deniz kuvvetleri unsurlarının eğitim seviyelerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Yıllık tatbikat programı çerçevesinde operatif seviyede harekata hazırlık eğitimlerinin MAVİ VATAN 2021 tatbikatı ile tamamlayan Türk Deniz Kuvvetleri, jenerik senaryoya istinaden stratejik seviyedeki DENİZKURDU-2021 tatbikatını çok daha geniş katılımla icra edecektir. Tüm denizlerde yüksek harekat temposu ile faaliyetlerine devam eden deniz kuvvetlerimiz, bu tatbikat ile sahip olduğu yetenekleri deneme imkanı bulacaktır" dedi.

TATBİKATA KATILACAKLAR

Tatbikatta yer alacak kurumları açıklayan Yalçın Payal, şu ifadeleri kullandı:

"Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki, 12 adet Fırkateyn, 9 adet korvet, 18 adet hücumbot, 11 adet mayın avlama gemisi, 16 adet karakol gemisi, 33 adet yardımcı sınıf gemi, 24 adet çıkarma gemisi, 11 adet uçak, 16 adet helikopter, 14 İHA, SAT ve SAS görev timleri, Amfibi Deniz Piyade Birlikler, ve Amfibi Hücum Timleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan taarruz ve genel maksat helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan taarruz uçakları, havadan ihbar, kontrol ve nakliye uçakları, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan arama kurtarma timi ve arama kurtarma helikopteri, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan özel kuvvet timleri ve helikopterler katılacaktır. Aynı zamanda, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan arama kurtarma korveti, sahil güvenlik botları ve sahil güvenlik helikopterleri yer alacak. Tatbikata, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden toplam 132 adet su üstü gemisi, 10 adet denizaltı, 43 adet uçak ve 28 adet helikopter ile 14 adet İHA iştirak edecektir"

"UNSURLAR, YÜKSEK HAREKATA HAZIRLIK SEVİYELERİNİ SERGİLEYECEK"

Payal, tatbikattaki kriz yönetimi ve doğal afetlerle mücadele süresince, kurumlar arası eşgüdüm, usul ve esaslarının deneneceğini kaydetti. DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’na Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklara bağlı 10 kamu kurumu ile Türk Kızılay’ının katılacağının altını çizen Payal, tatbikatta yapılacak olan konulara da değindi.

Tuğamiral Payal, sözlerine şöyle devam etti:

"25 Mayıs Günü birlik ve gemilerin üs ve limanlardan hareketleriyle başlayacak olan tatbikat, harekâta hazırlık, serbest oyun ile liman ziyaretleri ve Seçkin Gözlemci Günü olmak üzere 3 safha halinde icra edilecektir. 25-27 Mayıs tarihleri arasındaki tatbikata, hazırlık safhasında temel deniz harp nevilerine yönelik su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, amfibi harekat, mayın harbi, elektronik harp, denizde denetim harekatı, denizaltından personel kurtarma eğitimleri ve fiili silah atışları yapılacak. Tatbikatın 28 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasındaki serbest oyun safhasında ise jenerik bir senaryoya dayalı şekilde kurgulanmış olan kriz ve harp dönemine yönelik eğitimler icra edilecektir. Korona virüs tedbirleri gereğince, gemilerimizin halkın ziyaretine açılmayacak olmasına karşı tatbikatın önemli bir ananesi olarak, tatbikata katılan 83 gemi tarafından 2-4 Haziran tarihleri arasında 22 liman ziyaret edilecektir. Tatbikatın 5 Haziran 2021 tarihinde icra edilecek Seçkin Gözlemci Günü’nde, askeri ve mülki erkan ile Türkiye’de görev yapan yabancı ülke askeri ataşelerinin de katılımıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının yüksek harekata hazırlık seviyeleri sergilenecek."

Payal, "Şunu söyleyebilirim, Türkiye’nin ve Deniz Kuvvetleri'nin en geniş çaplı tatbikatı olacak. Hem deniz platformları hem de personel katılımı açısından" sözlerine ekledi.

tatbikat_4-018.jpgtatbikat_1-036.jpgtatbikat_2-033.jpgtatbikat_3-029.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim