• BIST 10471.32
  • Altın 2446.35
  • Dolar 32.8093
  • Euro 35.1341
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 33 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 32 °C
  • Çanakkale 31 °C

Yorumlar

"Barbaros Yüksek Okulu'nun ilk mezunları" haberine ait tüm yorumlar


T.Cİ Müh.Kaptasn Refik Akdoğam
26 Haziran 2013 Çarşamba 18:34
Meslek Profesörü
Sayın Okuyucu orası A.B.D. Onlar hemen çare bulurlar. Yükselmelerinin en büyük nedeni budur. 2.Dünya savaşında Amerikan yardım malzemelerini Avrupaya götürecek gemilere kaptan bulunmayınca adamlat hemen dişçilerden, eczacılardan, mühendislerden bir kurs sonrası kaptan yaparak gemileri sefer gömdermişler ve savaşı kazanmışlartdır. Biz de sivil denizcilik okullarının
meslek öğretim noksanlarını gidermek için meslek profesörü unvanı verilerek bu noksanlığı giderebileceğimizi düşünürken doçent ve prof'lar olur mu, olmaz öyle şey diuyerek ve duruma da hakim olduklarından mesleklerini korurken, şahsi çıkarlarını düşünerek vatana, mesleğe çok büyük zarar verdiklerinin farkında değiller. Ben bir kaptanım, otobüs şoförüne de kaptan deniliyor, ne alınıyorum ne de üzülüyorum. Otobüs şoförüne kaptan denilmesi benim mesleğime bir nakise gelmez. Fakat doçentler, profesörler ünvanlarının benzerini böyle yıllarını denizlerde vermiş denizcilere meslek profesörü denilmesini kabul etmeyince, meslektaşlarımız da maaşının en başlangıcından başlayarak ailesini açlığa mahkum etmemektedirler.
Başka bir çözüm varsa söylesinler. Allah yardımcımız olsun www.refikakdogan.com
24.133.110.255
Okuyucu
24 Haziran 2013 Pazartesi 21:10
Meslek Prof. ?
ABD üniversitelerinde, akademik geçmişleri olmamakla beraber, çalıştıkları sektörlerde deneyimleri olanların, yardımcı profesör (associate prof.) olarak çalıştırılmaları son 30 yılda çok yaygınlaştı. Burada konu, ünvan değil bilgi transferidir. Pazar ekonomilerinde bilgi sahibi olanların rekabetsel gücü göz önüne alınarak, onlara niçin daha çok ücret odenmesin ki? Sayın R. Akdoğan Hocam haklılar. Uygulama bunu kanıtlıyor.
24.89.20.234
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
22 Haziran 2013 Cumartesi 17:20
Öğretmen sağlamak
Amacım meslek öğretmeni bulamayan sivil denizcilik okullarına öeslek öğrtetmeni sağlamaktı. Sizin gibi düşünenler sayesine bu eksiklik bir türlü giderilemiyor. Duruma hakim olduğunuzdan ve bir çözüm de getirmediğinizden bu eksiklik uzun bir süre böyle devam edeceğe benziyor. Rusça için söylediklerinize katılmıyorum. Allah selamet versin.
www.refikakdogan.com
24.133.110.255
denizci
21 Haziran 2013 Cuma 23:57
Ünvan vermek rüşvet olamaz
Çevremizde Rusça konuşan kaç ülke kaldı ? Sovyetlerin dağıldığından daha haberiniz yok galiba. Polonya, Gürcistan, Macaristan, Ukrayna, v.d. Rusya'dan da, Rusçadan da nefret ediyor. Çince deseydiniz belki ama Rusça'nın modası geçti. Üniversitelerdeki Profesörler ile öğretmen karşılığı kullanılan profesör lafını da kasıtlı olarak karıştırmayın lütfen. Bunu hep ve ısrarla yapıyorsu-
nuz. Deniz hikayelerinden doktora tezi çıkmaz, ciddi olun lütfen.Kime nasıl unvan verileceğinin kural ve kanunları var, bunları tartışmanın bir yararı yoktur.Kendi kendine hiçbir hakem denetiminden geçmeden de ders kitabı yazılmaz. Yazılırsa da değeri olmaz. Uluslararası yayınevlerinde kitap bastırmanın çok sıkı kuralları vardır. Ülkemizde ders veren kimi hocalar, yazdıkları kitapların kapağına o kurumdan izin dahi almadan o kurumun adını yazıyorlar. Bunlar olağan şeyler değildir ve akademik etik kurallarına uymaz.
81.190.10.63
T.C. Müh. Kaptan Refik Akdoğan
21 Haziran 2013 Cuma 14:43
Meslek profesörü
Mesleğinde yıllarca çalışarak elde ettiği deneyimleri
öğrencilere aktarılması için bir yol bulmaya çalışırken meslek profesörü ünvanı verilerek onları okullara çekmeye çalışmıştım. Bilindiği üzere profesör öğretmen demektir. Örneğin yıllarca galerilerde çalışmış olan bir maden mühendisinin, hastahanelerde cerrahın, yüz katlı bina inşa eden inşaat mühendisinin, tarlalarda anası ağlayan ziraatçinin, ormancının kazandığı deneyimleri öğrencilere vermesi kötü bir şey midir? Öğretmenleri bulunamayan öğrencilere meslek dallarına sahalarda yetişen meslek adamlarından böyle öğretmenler sağlamak kötü bir şey nmidir? Gerçekten de deneyimli meslek adamını öğretmenliğe çekmek için gözünü boyamak, yani kandırmak için onlara doçent ya da profesör ünvanlarının verilmesinin istenmesinin esas amacı mesleğinden kopmasını sağlayacak ücret ve bir nebze de ünvan sağlamak içindir. Örneğin bir kaptan veya baş mühendis denizde kazandığı bu ünvanları doçent ve profesör yerine terketmek istemeyebilir. Onlar o ünvanlarını doçent ve profesörlüğe değişmezler. Hani belki kananlar olur diye, bunca sene denizde çalıştıktan sonra bu ünvanları alarak meslek öğretmenliğine geçebilirler diye düşünmüştüm. Bunun neresi ruşvet ya da ulufe. Ayrıca günümüzde bu ünvanların öyle fazla bir şey aramadanm verildiğini de biliyoruz. Kuşku yok ki her meslek sahibinden öğretmen olmaz. Elbette bunun kriterleri olacaktır. Örneğin çok iyi İngilzice bilmesi, eserler vermiş olması, makaleler yazmış olması istenebilir. Eğer doçent ya da profesör ünvanları verilemiyorsa uzman denilerek ayni ücrtetlerin verilmesi sağlandığında bu da öğretim görevlisi bulmakta yararlı olabilir. Rusça öğrenmeye gelince,bu konuda vizyon sahibi olmadığınız görülüyor. Amacımız öğrencilerimizin kalitesini yükseltmek, iş yapmalarını sağlamktır. Çevremizi Rusça konuşan milletler sarlmış vaziyette.
Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
24.133.110.255
Akademisyen
21 Haziran 2013 Cuma 02:13
Ünvanlar ulufe değildir
Meslek profesörü diye bir unvan yoktur, böyle bir şey olamaz. Durup durup temcit pilavı gibi aynı şeyleri söylemeyin, komik oluyorsunuz. Doçent ve Profesör olmanın yolları bütün dünyada bellidir.Bunlara uyan olur, uymayan ise ancak Öğretim Görevlisi olabilir. İnsanlar okulda tutulsun diye onlara rüşvet verir gibi bu ünvanlar dağıtılmaz.
Rusça'da nereden çıktı. İngilizce yeterlidir.
81.190.10.63
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
19 Haziran 2013 Çarşamba 14:38
Barbaros Denizcilik Yüksek Okulu
Mezunları kutlar başarılar dilerim. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Mezunların hayatta başarılı olabilmeleri için kendilerini çok iyi donatmaları gerekiyor. Her zaman söylediğim giibi çok iyi İngilizce artı meslek İngilizcesi yanında bir de Rusça öğrenseler çpk iyi olur. Yaklaşık otuz yıl uğraştık, Yüksek Denizcilik Okulu'nu Fakülte yapabilmek için. Nedeni yüksek okullarda önümüzün birçok konuda kapalı olduğunu görünce fakülte olmak zaruret haline gelmişti. Fakültelerde mesleğin ilmi yapılırken yüksek okullar lise havasında oluyor. Şimdi esas mesele o çok fedekar öğretim elemanlarını örada tutabilmek. Kesinlikle üctetleri denizde aldıklarının en az yarısı kadar olmadıkça öğretmenlik mesleğine devam edemezler. Fakülte olunca
doçent olmak var, profesör olmak var. Bunlar bir yandan okulun kalitesini, öğretim görevlerinde devamlılığı sağlarken diğer yandan da olabilirse meslek profesörleri denizde çalışrken elde edebileceği maddı olanakları böyle akademik ünvanlaar alarak mutlu olurlar. Mezunlara Allah'tan selametler dilerim,yolları bahtları açık olsun. Denizde çalışırken Türk deniz ticaret filosu ve denizcileri nasıl yükselir konusunda araştırmalar yapmaları dileği ile tekrar Allah selamet versin
diliyorum.www.refikakdogan.com
24.133.110.255
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim