• BIST 2.372,35
  • Altın 949.834
  • Dolar 15.9059
  • Euro 16.8613
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 19 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 11 °C
  • Çanakkale 17 °C

Çevreye duyarlı tekne sahipleri ödüllendirildi

Çevreye duyarlı tekne sahipleri ödüllendirildi
Ambalaj atıkları kağıt, karton, pet, plastik, metal, elektronik atık, atık pil, bitkisel atık yağ, tekstil atıkları ve sıvı tekne atıklarının toplandığı 'Tekneler Yarışıyor' yarışması kapsamında tekne sahipleri ödüllendirildi.

Fethiye Belediyesi, Deniz-Temiz Turmepa Derneği, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, D-Marin Göcek ve Travel Foundation İngiliz Vakfı işbirliğiyle turizm sektöründe faaliyet gösteren kişilere, turistlere; denize ve çevreye yönelik tehditleri anlatmayı ve bu konularda farkındalığı arttırmayı hedefleyen Mavi Dalga Projesi kapsamında “Tekneler Yarışıyor” yarışması düzenlendi. Düzenlenen yarışmada sıfır atık kapsamında oluşan atıklar teknelerden teslim alındı. Her atık alımı sırasında kaynağında ayrıştırılmış olan atıklar cinslerine göre tartıldı. Tartımları yapılan atıklara ait miktarlar makbuz düzenlenerek kayıt altına alındı. Oluşturulan kayıtlar sonrasında ödül almaya hak kazanan tekneler belirlendi.

Ödül törenine Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Arıkan, D Marin Türkiye Direktörü Onur Ugan, Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak, Deniz Temiz Derneği TURMEPA Muğla Koordinatörü Ersin Özer, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ali Kaçar, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Meclis Üyesi Tarık Yılmaz ve tekne sahipleri katıldı.

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak, 2021 yılında sürdürdükleri faaliyetleri anlatan bir konuşma yaptı.

Çevre Mühendisi Hatice Kabak, “Sürdürülebilir denizcilik uygulamalarını geliştirmek, denizlerin ve deniz çevresinin korunması adına Fethiye Belediyesi, Deniz-Temiz Turmepa Derneği, Deniz Ticaret Odası, D-Marin Göcek ve Travel Foundation İngiliz Vakfı işbirliğiyle, turizm sektöründe faaliyet gösteren kişilere, turistlere; denize ve çevreye yönelik tehditleri anlatmayı ve bu konularda farkındalığı arttırmayı hedefleyen Mavi Dalga Projesi 2015 yılından bu yana sürdürülmektedir. Proje ayrıca, sektörde ve turistler arasında sürdürülebilir uygulamaların düzeyini yükseltmeyi, daha temiz ve çekici bir turizm ürünü yaratmayı da hedeflemiştir. Proje kapsamında yapılan bazı çalışmalardan bahsedecek olursak; Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan ve ilk aşamada Türkçe olarak 2000 adet basılan Mavi tur tekneleri, günübirlik tur tekneleri ve yelkenliler için pratik bilgiler ve örnek uygulamaları içeren Sürdürülebilir Denizcilik Uygulama Kitapçığı çıkarıldı. Bu kitapçık; Türkçe olarak basılmış bu tarzda ve kapsamda ilk kitapçık olma özelliğini taşıdı. Sürdürülebilir Denizcilik Uygulamaları Atölye çalışmaları yapıldı. 130'dan fazla sektör çalışanının katılımının sağlandığı Denizcilik Okulu Tarafından 3 Saat teorik, 3 saat uygulama olmak üzere 6 saatlik bir eğitim programı gerçekleştirildi. Biyoçözünür ürünlerden güneş panellerine geniş kapsamda tekne kullanıcılarını ilgilendiren ürünlerle ilgili bilgileri içeren 1000 Adet baskı yapıldı ve teknecilere dağıtıldı. İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan Mavi Dalga haritasından geri dönüştürülmüş kağıda 60.000 adet basıldı ve tekne turlarına katılan müşteriler hedeflenerek dağıtımı yapıldı. Haritanın arka yüzüne basılan çocuklara yönelik bölümde çevre ile ilgili mesajlar veren oyunlar yerleştirildi. Gezi Tekneleri İçin Sesli Mesajlar Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlandı. 100 adet hafıza kartı yapıldı ve teknelere dağıtıldı. Yine projeyle ilgili tasarlanan Mavi Dalga web sitesi üzerinden bu Sesli mesajlara ulaşılabilmektedir. Yolcular İçin Bilgilendirici Levhalar; Günübirlik tekneler, Mavi Tur tekneleri kabinleri için A5 boyutlarında 2000 adet basıldı ve teknelere dağıtıldı. Marinalar için Bilgilendirici Levha ve Posterler tasarlanıp, basılarak 200'den fazla malzeme Fethiye ve Göcek'teki bütün bağlama yerlerine dağıtıldı. Koylarda ve Adalarda Bitkisel Atık Yağ ve Atık Pil Geri Dönüşüm toplama noktaları kuruldu” dedi.

“FARKINDALIK YARATALIM”

Plaket töreninde konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Arıkan, “Buradaki amaç, tekne sahiplerimizi teşvik niteliğinde. Küçükte olsa bütün teknelerimizin bu tür yarışmalara dahil olmasını istiyoruz ki, farkındalık yaratalım. Bu sene duyarlı arkadaşlarımız, tekne sahiplerimiz bu yarışmamıza katıldılar. Ama istediğimiz sayıda bir katılım olmadı. Dileriz seneye çok daha fazla arkadaşımız katılır. Buraya katılmaları demek iyi niyetlerini göstermek demektir. Dolayısıyla bir çok arkadaşımız da katılım artması için elinden geleni yapacaktır” dedi.

“GURUR DUYUYORUM”

D Marin Türkiye Direktörü Onur Ugan ise, Mavi Dalga oluşumunun  içinde olmaktan gurur duyduğunu belirterek “Adı üstünde dalga. Belki bugün daha az insan ödül aldı. Dalganın artarak büyümesini istiyoruz. Daha çok teknenin katılmasını, daha çok kıyılarımızda uygulanmasını, Muğla’nın, Marmaris’in, Bodrum’un da komşu iller Antalya ve Aydın’ın da uygulamasını istiyoruz. Sizler gibi doğaya, denize önem veren insanlar sayesinde bu dalga büyüyecektir. Bence yapılan iş büyük bir gurur. Biz bazen mütevazı olup yapılan güzel işleri paylaşmıyoruz.Llütfen ödüllerinizi paylaşın. Çünkü yaptığınız iş sadece sizin teknenize değil Fethiye’de ekmek yiyen herkese çok büyük destek sağlıyor. Çünkü Fethiye’mizin en çok geliri turizm geliri. Biz bu denizimizi, bu yeşilimizi koruyamazsak geleceğimiz yok demek. Çocuklara bir şey bırakamayacağız demek” diye konuştu.

“TAM DESTEĞİZ”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da ‘Mavi Dalga’projesi başladığı zaman oldukça heyecanlı olduklarını ve bu projenin dalga dalga yayılmasını istediklerini kaydederek “Çevre çok önemli. Çevre olmazsa burada turizm, yaşam hiçbir şey olmaz. Elimizden geldiğince hep beraber bu çevreyi gelecek kuşaklara aktarabilmek adına, bir gelecek bırakabilmek adına hepimizin sahip çıkması lazım. Öncesinde sizlerde biliyorsunuz; bu körfezin kirliliği ile ilgili bir takım çalışmalar yapmıştık. Bunun içerisindeki etkenlerden bitanesi de tarım atıklarının buraya körfeze ulaştığıyla ilgili ve körfezi kirlettiğiyle ilgili bakanlıkla birlikte işbirliği yapmıştık. Bütün mahallelere biz konteyner dağıttık ve biz Denizli’nin de lojistiğini Fethiye Belediyesi olarak üstleniyoruz. Bu da çevreye verilen bizim adımıza önemli bir şeydi, değerdi, katkıydı. Sizinde daha sonra yapılabilecek bize aktarabileceğiniz projeler olduğu takdirde biz belediye olarak destek olmak istiyoruz. Gerçekten çok önemsiyoruz bunları. Her ne olursa olsun şimdi Dolar olsun, Euro olsun ve girdilerin inanılmaz arttığı dönemler ama hiçbir zaman bundan tasarruf etmeyeceğiz. Hep destek olacağız belediye olarak. Tasarruf etmeyeceğimiz tek nokta burası. Elbette yol yapacak oluruz, asfalttır bunlardan tasarruf edeceğiz mecburuz çünkü. Ama biz çevreyle ilgili sürekli tam destek vermek istiyoruz. Buradaki diğer arkadaşlarımızda sürekliliklere katılırsa çok memnun oluruz. Başkanımızla da göreve geldiğimden beri hep beraberiz” ifadelerini kullandı.

Ambalaj atıkları projesinde dereceye giren Uğur Kaptan 2 teknesi sahibi Hasan Balcı’ya ödülünü Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca takdim etti. Sunkissed teknesi sahibi Sibel İlmeç’e ise, Fethiye Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Arıkan ödülünü verdi. Melis teknesinin D-Marin Türkiye Direktörü Onur Ugan da Mavi Dalga Projesi’ne katkı sağlayarak ödül alan isim oldu. Bitkisel atık yağları düzenli olarak teslim eden ve aynı zamanda projeye destek veren Sonka teknesi, Nilperi teknesi, Sogno Motor Yat ve Acar Motor Yat’a ödülleri, programa katılan protokol tarafından takdim edildi.

tekne-1-036.jpgtekne-2-033.jpgtekne-3-027.jpgtekne-4-013.jpgtekne-5-006.jpgtekne-6-002.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim