• BIST 7913.76
  • Altın 1864.371
  • Dolar 28.9774
  • Euro 31.2033
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 11 °C
  • Antalya 14 °C
  • Muğla 10 °C
  • Çanakkale 5 °C

Çamlıbel Kruvaziyer Limanı Projesi’ne onay çıktı

Çamlıbel Kruvaziyer Limanı Projesi’ne onay çıktı
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi hazırlanan Çamlıbel Kruvaziyer Limanı Projesi’ne onay çıktı. Proje ile bölgedeki büyük balıkçı tekneleri Karaduvar’a taşınacak.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılması planlanan Çamlıbel Kurvaziyer Limanı projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başladı. Proje ile hurdaya ayrılmış gemilerin ve bazı yük gemilerinin bağlandığı mevcut rıhtım genişletilerek uluslararası yolcu gemileri tarafından kullanılabilecek bir kurvaziyer limana dönüştürülecek. Ayrıca mevcut balıkçı barınağının günün şartlarına uygun şekilde ihya edilerek çekek yeri olarak kullanıma uygun hale getirilmesi ve mevcut Kültür Park önünde, merkeze açılan yaya aksını karşılayacak, cazibeyi arttıracak şekilde yerel deniz hatlarında çalışacak deniz otobüsü, tur tekneleri tarafından kullanılacak bir yanaşma rıhtımı yapılması planlanıyor.

Proje ile birlikte, bölgede bağlanmakta olan büyük balıkçı teknelerinin Karaduvar’da yenileme ve genişletme çalışmaları süren Karaduvar Balıkçı Barınağına taşınması söz konusu olacak.

PROJE ALANLARINDA ALIŞ-VERİŞ VE DİNLENME MEKANLARI OLUŞTURULACAK

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından projeye konu Kurvaziyer Limanı ilk olarak Yat ve Kurvaziyer limanı olarak planlandı. Ancak arka planda kullanılacak alanın sınırlı olması, proje alanı yakınında Mersin Yat Limanının bulunması ve ekonomik koşulların yeterli olmaması nedeniyle düzenlenecek limana yalnızca kurvaziyer gemilerin yanaşmasının uygun olacağı kararına varıldı. Bununla ilgili hazırlanan Yatırım Teklif Dosyası (YTD) Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 27.09.2017 tarih ve 113071 sayılı yazı ile Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunuldu. Proje ile mevcut rıhtımın 70 metre genişletilerek; çelik borudan imal edilmiş kazıklar üzerine, yerinde dökme baslık kirişleri ve prekast kaset döşemelerden oluşan yaklaşık 6.5 Hektar platform alanı oluşturulacak. Böylece mevcut rıhtım, uluslar arası yolcu gemilerinin (kurvaziyer gemilerin) bağlanabileceği ve yolcu gemilerine hizmet vermek amacıyla günün teknolojisine uygun liman hizmetlerinin (elektrik, jeneratör, su, telefon, internet ve benzeri teknik bağlantı noktaları ve hatlarının) sağlanacağı, ilaveten yabancı uyruklu yolcuların işlemlerini yapabileceği gümrük alanının da bulunduğu bir liman haline getirilecek.

Proje alanında balıkçılar çarsısı, günübirlik yeme-içme tesisleri, alış-veriş ve dinlenme mekanları, halka açık rekreasyon alanları gibi özgün mimari ve yapı elemanları ile bezenecek üst yapı tesisleri yer alacak.

BÖLGENİN TURİZM POTANSİYELİ ARTTIRILACAK

Çamlıbel Kurvaziyer Limanını kullanacak yolcu gemilerinin DWT tonilatosu: 4 bin 200 ton ile 8 bin ton arasında değişmesi beklenmekte olup, yaklaşık 300 metre uzunlukta iki adet kurvaziyer gemisi aynı anda limana yanaşabilecek. Çamlıbel Balıkçı Barınağı olarak bilinen ve parmak iskelelerden oluşan mevcut basende 4-12 metrelik 400 adet civarında tekne bağlanabiliniyor. Barınakta balıkçı kooperatifleri (Mersin Amatör Balıkçılar Derneği) yer alıyor ve 273 amatör balıkçı üyesi, 43 adet trol teknesi olan balıkçı üye, 3 adet 100 kişilik gezi teknesi ile 16 adet yüzen restoran bulunuyor. Bu alanda teknelere, içme suyu, elektrik, temizlik ve güvenlik hizmetleri gibi altyapı hizmetleri Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından veriliyor. Bu kapsamda alanda tekne atıkları için 1 adet sintine tankı mevcut olup günlük bazda çöpler toplanıyor. Engelliler için, duşa kabin ve engelli yelken kulübü mevcut.

Proje ile şehrin ana ticaret merkezine çok yakın bir konumda bulunan, sahil ve kıyı şeridinin bir proje bütünlüğü içerisinde planlanarak mevcutta atıl olan ve çevre sorunları giderek artan bölgenin Mersin’e kazandırılması, şehrin turizm potansiyelinin arttırılması, kent merkezindeki ticari faaliyetlerin canlandırılması, halkın ve ziyaretçilerin birlikte yararlanacağı günübirlik ve rekreatif kullanım alanları ile Mersin sosyal ve ekonomik hayatına katkı sağlanması amaçlanıyor. Proje kapsamında yapılacak tüm deniz yapıları için tasarım ömrü 50 yıl olarak belirlendi. Projenin inşaat aşamasında 100, isletme aşamasında limanda 50, liman içinde yer alan ve kiraya verilecek olan kafeterya ve alışveriş ünitelerinde 150 kişi olmak üzere toplam 200 kişinin çalıştırılması planlanıyor.

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim