• BIST 8213.76
  • Altın 1647.317
  • Dolar 27.3291
  • Euro 28.7421
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C
  • Antalya 21 °C
  • Muğla 17 °C
  • Çanakkale 21 °C

Bodrum Cup Organizasyon Komitesi, Tamer Kıran'ın açıklamalarına cevap verdi

Bodrum Cup Organizasyon Komitesi, Tamer Kıran'ın açıklamalarına cevap verdi
Türk denizcilik sektörünün uluslararası en önemli organizasyonlarından biri olan The Bodrum Cup Tertip Komitesi, İMEAK DTO Başkanı Tamer Kıran'ın Meclis toplantısında yaptığı açıklamalara, basın bildirisiyle cevap verdi.

ERA Bodrum Yelken Kulübü tarafından 30 yıldır aralıksız düzenlenen ve Türk denizcilik sektörünün uluslararası en önemli markalarından biri haline gelen The Bodrum Cup, bu sene İstanbul Etabıyla başarılı bir sezonu tamamlamasına rağmen İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın organizasyona destek vermemesiyle birlikte, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nunda katıldığı kortej Geçişine İMEAK DTO Temsilcilerinin katılmaması, denizcilik sektöründe tepkiyle karşılanmıştı.

Türk denizcilik sektöründen gelen tepkilere, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında cevap veren Tamer Kıran'ın "Logomuz Yoktu, İletişim Kopukluğu ve Söz Hakkı Tanınmadığı" şeklindeki ifadelerine, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi'nden sert bir açıklama ile cevap verildi.

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi imzasıyla yapılan açıklamada; ERA Bodrum Yelken Kulübü tarafından 30 yıl boyunca aralıksız olarak aynı marka ve çatı altında düzenlenmekte olan ve ülkemize mal olmuş The Bodrum Cup organizasyonunun, İMEAK DTO'ya ve başkanına karşı hiç bir olumsuz tutumu olmadığı ifade edilirken, etkinlik sürecinde İMEAK DTO Yönetiminin The Bodrum Cup'a karşı olumsuz davranışlarını ise hiç hak etmedikleri belirtildi.

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi imzasıyla "Kamuoyu Açıklaması" başlığıyla yapılan yazılı açıklama aynen şöyle;

"Lüzumu üzerine İMEAK DTO Başkanı Sayın Tamer Kıran’ın 2018 Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı konuşmasında The Bodrum Cup organizasyonumuz hakkında yapmış olduğu bilgilendirme ile ilgili tarafımızdan açıklama yapılması gereği oluşmuştur.

Öncelikle, ERA Bodrum Yelken Kulübü’müz tarafından 30 yıl boyunca aralıksız olarak aynı marka ve çatı altında düzenlenmekte olan ve ülkemize mal olmuş The Bodrum Cup adlı organizasyonumuzun, İMEAK DTO kurumuna ve/veya başkanına yönelik herhangi bir olumsuz tutumu olmamıştır.

İMEAK DTO gibi önemli bir kurumun 29 yıldır süren desteğinin bu yıl esirgenmiş olmasından dolayı duyduğumuz üzüntüyü belirtmek isteriz. Bunun yanında Sayın Tamer Kıran’ın da sözlerinde belirttiği gibi bir iletişim kopukluğu konusunda mutabık olmakla beraber, bu iletişim kopukluğunun organizasyonumuzdan kaynaklanmadığını belirtmek isteriz. 

Organizasyonumuz, ilki 31.05.2018 tarihinde İMEAK DTO Bodrum Şubesi Meclisi’nde, ikincisi 13.09.2018 tarihinde İMEAK DTO İstanbul Meclisi’nde olmak üzere iki detaylı sunum paylaşmıştır. Aynı zamanda bu yılın genişletilmiş organizasyon komitesi toplantısını 08.09.2018 tarihinde, İMEAK DTO Bodrum Şubesi’nin yeni binasında ve İMEAK DTO Bodrum Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Orhan Dinç’in bizzat katılımları ile yapmıştır. Tüm bu sunumlarda organizasyonumuzun tek talebi, geleneksel rotanın dışında düzenlenmesi planlanan İstanbul ziyareti için gerekecek yakıtın üçte biri kadarının İMEAK DTO tarafından karşılanması olmuştur. Bu süreçte, İMEAK DTO Bodrum Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Orhan Dinç tarafından İstanbul programının yat turizmi için çok önemli olduğu, bizlere ellerinden gelen desteğin verileceği hatta farklı ticari sponsor destekleri için de gayret gösterecekleri güvencesi verilmişse de, İstanbul programına katılan 25 adet yatın Bodrum Limanı’ndan yakıt ikmallerini yapıp yola çıktığı tarih olan 07 Ekim 2018 tarihine kadar çeşitli girişimlerimize rağmen İMEAK DTO Bodrum Şubesi tarafından yatların yakıtları nasıl alacakları konusunda olumlu veya olumsuz bir açıklama gelmemiştir. 30 yıl boyunca verilmiş olan bir mücadelenin böyle bir davranışı hak etmediğini düşünüyoruz.

Yatların İstanbul Boğaz geçişi yaptığı 13 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen gala gecesi için tüm kurumlara yapılan davetler ile birlikte İMEAK DTO’ya da davet yapılmış, protokolde özel bir masa ayrılmış ve TOBB olmak üzere gerekli kamu ve yönetim kurulunun davet edilebilmesi adına her iki başkan ismine hazırlanmış özel davetiyeler bastırılarak İMEAK DTO Bodrum Şubesi Başkanı’na önceden teslim edilmiştir. Tüm ödül törenleri ve açılış etkinliklerine davetler eksiksiz yapılmıştır. Ancak, İMEAK DTO’nun temsilcileri tarafından katılım sağlanmamıştır.

Bahse konu açıklamada üzülerek görmekteyiz ki İMEAK DTO Başkanına söz hakkı tanınmadığı ifadeleri yer almaktadır. 30 yıllık The Bodrum Cup tarihinde her etkinlikte, izlediğimiz protokol kuralları gereği ve organizasyonumuzun kuruma gösterdiği saygıya istinaden İMEAK DTO Başkanı ve/veya vekillerine konuşma yaptırmamak gibi bir niyet hiçbir zaman söz konusu olmamıştır.

The Bodrum Cup gibi 30 yıl boyunca aralıksız düzenlenebilmiş bir organizasyonun 30. yılına özel olarak İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirdiği kortej geçişi ve Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, dönemin İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin ve valilik protokolünün Türkiye’nin önemli iş insanları ile birlikte katıldığı kırmızı halı etkinliği gibi önemli bir organizasyona İMEAK DTO katılım göstermemiştir.

İMEAK DTO desteği olmaksızın zarar etmeyi göze alarak denize açıldığımız bu yılımızda organizasyonumuz, ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarının yoğun katılımı ile 70 milyon kişinin üzerinde insana ulaşmış, ülkemiz denizcilik sektörü ve ülkemizin tanıtımı konusundaki çalışmalarında başarıya ulaşmıştır.

Tüm olanlar göz önünde bulundurulduğunda organizasyonumuzun ülkemiz denizciliğine sağladığı katkıların İMEAK DTO kurumu tarafından yeteri kadar önemsenmemesini üzülerek karşıladığımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi"

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
IMO VE AB
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim