• BIST 1.405
  • Altın 498,363
  • Dolar 8,6227
  • Euro 10,3167
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 34 °C
  • Antalya 30 °C
  • Muğla 32 °C
  • Çanakkale 27 °C

'Bir gemi, 2 bin otomobil üretimine bedel'

'Bir gemi, 2 bin otomobil üretimine bedel'
Bartın Üniversitesi öğretim üyesi Ceyhan, gemi inşa sanayinin büyüme ve istihdam açısından 1’e 7 katma değer sağladığını, üretimde bir geminin 2 bin otomobile denk geldiğini söyledi.

Bartın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sait Ceyhan, gemi inşa sanayinin büyüme ve istihdam açısından 1’e 7 katma değer sağladığını, üretimde bir geminin 2 bin otomobile denk geldiğini belirterek, " Ülkemizde yapılacak 250 geminin milli gelire katkısı, otomotiv sektörünün sağladığı katma değeri denk geliyor." dedi.

Bartın Üniversitesi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliği ile "Batı Karadeniz 2. Gemi İnşa ve Entegre Sanayi Çalıştayı" düzenlendi.

ÇALIŞTAY BAŞARILI SONUÇLAR VERECEK

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, 4-5 yıllık bir üniversite olarak böyle ciddi ve güzel bir faaliyetin içinde olunması, toplumla üniversitenin buluşturulması, sanayinin bir koluna hizmet götürme noktasından bilimsel faaliyetin içerisinde lokomotif görevi üstlenilmesinin fevkalade önemli olduğunu söyledi. Çalıştayın başarılı sonuçlar vereceğini belirten Rektör Kaplan “Gemi inşasının ve yat yapımının ve buna bağlı olarak gelişecek sektörlerin bilimsel veriler ışığında tekrar canlandırılması, ekonomik alanda söz sahibi olunacak bir noktaya çekilmesi, sektörde çalışanların sorunlarının canlı tutularak her zaman gündem maddesi yapılması ve çözüm yolları aranması konusunda bundan sonra da üniversitemiz üzerine düşecek her türlü görevi yapmaya hazırdır” dedi.

Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan yönetimindeki çalıştayda Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Karayılmazlar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Said Ceyhan, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kırmacı ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Apaydın Batı Karadeniz 2. Gemi İnşa ve Entegre Sanayi sektör analizi takdiminde bulundu.

Batı Karadeniz coğrafyasının gemi inşa alanında tarihten gelen eşsiz bir birikim ve gelişim potansiyeline sahip olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan ise “Dünyadaki gelişmelere paralel olarak özellikle 2000’li yıllarda Batı Karadeniz Gemi İnşa ve Entegre Sanayii, bölgede ciddi bir istihdam ve katma değer yaratmıştır. Bununla birlikte sektörün gelişimi mevcut küresel şartların etkisiyle sekteye uğramış ve tamamlanamamıştır. Üniversitemiz bu bağlamda, hem bölgemizdeki gemi ve entegre sanayiinin yeniden canlandırılıp yapılandırılmasına hem de üniversite-sanayi iş birliğinin çalıştırılmasına hizmet etmek için harekete geçmiştir” dedi.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

İktisat Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sait Ceyhan ise çalıştayda 3 aylık bir sürede gemi inşa sektörüyle ilgili yaklaşık 40 şirketle gerçekleştirdikleri araştırma sonuçlarını sundu. Gemi inşa sanayiinin makro ekonomiye büyüme ve istihdam açısından 1’e 7 katma değer sağladığını açıklayan Yrd. Doç. Dr. Sait Ceyhan, “Bir geminin 2 bin otomobile eşit olması kriterinin baz alındığında Türkiye’de 250 gemi inşasının milli gelire katkısının otomotiv sektörünün katma değerine denk gelmektedir. Buradan sektörün önemi daha açık olarak görülmektedir. Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili, denizle iç içe bir ülkedir. Anadolu’nun toplam 8 bin 333 kilometre denize kıyısı bulunmakta, bu kıyı uzunluğumuz Akdeniz’in boyunun 2,5 katına tekabül etmektedir. Türkiye 8 deniz yaylasının ortasında bulunmakta ve dünya gemi pazarı açısından çok büyük avantaja sahiptir. Yaptığımız anket sonucunda Batı Karadeniz bölgesinde ciddi bir üretim ve istihdam potansiyelinin bulunduğu tespit edilmiştir. Batı Karadeniz Bölgesinde yaklaşık yılda 200 gemi gibi büyük bir üretim kapasitesi bulunmaktadır. İstihdam tam kapasite seviyesi ise 5 bin kişinin üzerindedir. Bu kapasite tam kullanıldığında ekonomiye yaklaşık otomotiv sektörü kadar katma değer ekleyeceği değerlendirilmektedir. Batı Karadeniz Bölgesi ahşap yat ve tekne üretiminde güçlü bir alt yapıya sahip iken gelecekte doğacak talep fırsatlarından habersiz görünmektedir. Devletin de bu alanda güçlü sübvansiyonuna gerek bulunmaktadır”

Batı Karadeniz 2. Gemi İnşa ve Entegre Sanayi Çalıştayı’na Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Vali Yardımcıları Şefik Aydın ile Sibel Tursun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Azize Toper Kaygın ile Prof. Dr. Mete Gündoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Ceritli, BAKKA Bartın YatırımDestek Ofisi Koordinatörü Mete Kaan Namal, Bartın İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaattin Karsavuran, Bartın İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Zonguldak Eski Milletvekili Necmettin Aydın’ın yanı sıra sektör temsilcileri katıldı.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim