• BIST 4.923,23
  • Altın 1042.582
  • Dolar 18.6279
  • Euro 19.2349
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 12 °C
  • Antalya 14 °C
  • Muğla 8 °C
  • Çanakkale 8 °C

Admarin Tersanesi törenle açıldı

Admarin Tersanesi törenle açıldı
Türkiye, dünya gemi inşa sektöründeki payını artırma çabasında. İzmit'te Admarin Tersanesinin açılışını yapan Bakan Yıldırım, 3 gemininde omurgasına ilk kaynağı yaptı.
Türkiye, dünya gemi inşaa sektörünün önemli aktörlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Kocaeli Serbest Ticaret Bölgesi'nde, 20 milyon dolar yatırımla tamamlanan Admarin tersanesinin açılışını yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sektörün altın çağını yaşadığını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kocaeli Serbest Bölgede yapımı tamamlanan Admarin tersanesinin açılışını yaptı. İzmit'in Yeniköy Beldesi'nde bulunan serbest bölgede Admarin Tersanecilik tarafından 20 milyon dolara inşa edilen tersanenin açılışına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3 geminin de omurgasına ilk kaynağı yaptı. Açılış törenine Bakan Binali Yıldırım'ın yanısıra Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz, Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Sami Kabaş, Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Admarin Yönetim Kurulu Başkanı Altan Demirsoylu ve işadamları katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, 2003 yılından bu yana havayollarında, demiryollarında ve karayollarında çok önemli başarılara imza attıklarını söyledi. Ülke ekonomisinde gözle görülür bir iyileşme olduğunu, bunun da deniz ulaşımına yansıdığını belirten Bakan Binali Yıldırım şunları söyledi: “Ülkemizde 2003 yılından itibaren birçok alanda değişiklikler oldu. Ekonomimizde gözle görülür iyileşme ve istikrar sağlandı. Ulaşım, hava, demir yollarında gelişmeler oldu. Denizcilik bu dönemde altın çağını yaşıyor. 2003 yılında Türkiye gemi inşaatında dünya sıralamasında 22'inci sıradayken, şu anda 8'inci sıraya ulaştı. Ama bunu yeterli görmüyoruz. Her tersane açılışında bizim de heyecanımız bir kat daha artıyor. Kocaeli Serbest Bölgesi'nde açılan bu ilk tersaneyi çok önemsiyoruz. Gemiler inşa edilecek, ülkeye döviz girdisi sağlanacak. İç ekonomiye katkı sağlayacak.”

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

İzmit Körfezi'nin sağlı sollu tersanelerle donatıldığını da söyleyen Bakan Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yıllık 297 bin ton çelik işlerken, 500 bin ton çelik işler duruma gelmişiz. Şunu unutmayalım. Karadeniz'den, Hopa'dan başlayıp Dörtyol'a uzayan 8 bin 400 kilometrelik sahil şeridi boyunca faliyete geçen ve hazırlıkları devam eden tersanelerimizin tamamı devreye girdiğinde Türkiye gemi inşaatında 6 milyon dwt üretim kapasitesine ulaşır. Bu kapasite ile dünyada 3'üncü büyük gemi inşa ülkesi haline geliriz. Bunun hazırlıkları devam ediyor. İçinde bulunduğumuz İzmit Körfezi bir ucu Yalova bir ucu Pendik'e kadar sağlı sollu tersane ile donatılıyor. Buradaki tersaneler bittiğinde 5 bin insana doğrudan iş sağlanacak. Ayrıca burada 50- 60 bin ton çelik işlenecek.”

 
YATIRIMLAR 2007'YE KADAR BİTECEK

Törende konuşan, Kocaeli Serbest Bölge'nin Yönetim Kurumlu Başkanı olan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak, serbest bölge ile Kocaeli'de yeni bir sektörün varlığının ortaya çıktığını söyledi, “8 yıldır bu bölgenin ayağa kalkması için uğraşıyoruz. Burada 200 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Yatırımların tamamı 2007 yılında tamamen bitmiş olacak. Burada maga yat inşa edilen tersanelerle birlikte birçok tersane faaliyete geçecek. Bu da büyük bir istihdam yaratacak” diye konuştu.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuşmaların ardından tersanenin açılış kurdelesini kesti ve yapımına başlanan 3 geminin ilk kaynağını yaptı.DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim