• BIST 1.381,060
  • Altın 497,83
  • Dolar 8,8350
  • Euro 10,3400
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 25 °C
  • Antalya 29 °C
  • Muğla 24 °C
  • Çanakkale 22 °C

2019 Güz Dönemi Denizcilik Kariyer Günleri sona erdi

2019 Güz Dönemi Denizcilik Kariyer Günleri sona erdi
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Deniz Ulaştırma Mühendisliği Denizcilik Kulübü’nün düzenlediği 2019 Güz Dönemi Denizcilik Kariyer Günleri sona erdi. İÜ İşletme Fakültesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen Kariyer Günleri'ne yoğun ilgi oldu.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Oditoryumu’nda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Deniz Ulaştırma Mühendisliği Denizcilik Kulübü tarafından düzenlenen Denizcilik Kariyer Günleri etkinliği büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Geçmişten günümüze, sektörde önem arz eden kişileri ve kuruluşları, üniversite, denizcilik işbirliği platformunda bir araya getirmeyi hedef alan etkinlik denizcilik, lojistik, brokerlik, gemi adamlığı, kaptanlık, taşımacılık alanlarında seçkin firmaların yöneticileri ve uzmanların katılımı ile yapıldı.

İlk gün programı CEVA Özel Projeler Direktörü (İMEA Bölgesi) aynı zamanda DUİMDER Başkanı Hakan Karaca’nın sunumu ile başladı. Global sektörde dünyanın ilk 10’unda yer alan CEVA tüm taşımacılık türlerinde projeler yürütüyor. Sözlerine dijitalleşme çağında olduğumuza değinerek başlayan Karaca, dünyanın en güzel sektörlerinden birinde olduğumuzu ifade etti.

İkinci oturum, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Kaptan Muhammer Arslantürk’ün “Kılavuz Kaptanlık Nedir” adlı sunumu ile başladı.

“Kılavuz kaptanlık nedir, nasıl olunur, nasıl çalışırlar?” sorularına yanıt veren Arslantürk, kaptanlık deneyimlerden bahsederek öğrencileri gerek gemi yaşantısı ve gerek kara sektörü hakkında aydınlattı.

denizcilik_kariyer_gunleri_1.jpg

Üçüncü oturum, YA-SA Denizcilik Tanker Personel Müdürü Mehmet Faruk Celayir ve Tanker Personel Müdürü Fatih Ertem’in katılımları ile gerçekleşti. Celayir, şirket ile ilgili sunumlarını yaptıktan sonra interaktif şekilde ilerleyerek öğrencilerin sorularına yanıt verdi.

Dördüncü oturum, HM Uluslararası Proje Taşımacılığı Genel Direktörü Hürol Aslan ve Operasyon Sorumlusu Emir Özer’in sunumu ile başladı. İki İÜ CERRAHPAŞA DUİM mezunun öğrencilere aktarmış olduğu proje taşımacılığı alanındaki bilgiler eşliğinde soru-cevap yapılarak ilk gün oturumu son buldu.

İkinci günün ilk oturumu Aqua Chartering Şirket Sahibi Melike Aysu Gürgan ve Jr. Broker Fuat Var’ın katılımı ile gerçekleşti. Gürgan, kendi öğrencilik yıllarından örnekler vererek üniversite eğitim ve öğretim süresince öğrencilerin kendilerini geliştirmesi gerektiğinden, sivil toplum örgütlerinde aktif rol almanın öneminden bahsetti.

denizcilik_kariyer_gunleri_2.jpg

İkinci oturum Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Semih Dinçel’in katılımı ile gerçekleşti. Oturum, Dinçel’in tecrübelerinden bahsederek öğrencilere yol göstermesi ardından interaktif soru-cevap şeklinde devam ederek son buldu.

Üçüncü oturum, Medship Operasyon Sorumlusu Eyüp Şeker’in katılımları ile gerçekleşti. Öğrencilerin staj bulma konusundaki sıkıntıları ile yakından ilgilenen Şeker, bu tür organizasyonların öğrenciler için çok önemli olduğundan bahsetti.

Dördüncü oturum, Turkon Holding Kaşif Denizcilik’ten Operasyon Müdürü Barış Öztürk ve İnsan Kaynakları Uzmanı Büşra Aktaş’ın katılımları ile gerçekleşti. Hem güverte hem işletme opsiyonundaki öğrencileri deniz ve kara departmanı ile alakalı bilgilendirerek Turkon Holding’i tanıtan sunum-videosu ile oturum sona erdi.

Ayrıca ilk iki oturuma misafir olarak Silivri Liman Başkanı Raşit Çitim iştirak etti.

denizcilik_kariyer_gunleri_3.jpg

Üçüncü gün ilk oturumu Hicri Ercili Tankercilik’ten Güverte Enspektörü Kaptan Savaş Aydın ve Personel Müdürü Hasan Kızıltan  ile başladı. Tankerciliğin denizcilik sektöründe büyük yere sahip olduğunu söyleyen konuklar, güverte okuyan öğrencilerin kariyer planlamalarını nasıl daha iyi bir şekilde yapabileceklerinin üzerinde özellikle durdu. İşin zorluklarını aşmanın planlı ve özverili bir çalışma ile aşılacağına değinen Kızıltan ve Aydın gemide her zaman önceliğin “safety” olduğuna parmak bastı.

İkinci oturum Gate Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Raşit Altınok’un katılımı ile gerçekleşti. Güverte stajyerlerinin staj bulma konusunda yaşadığı zorluklara bizzat yardım edip, desteklerini esirgemeyeceğini belirten Altınok; stajyerin gemideki yaşayacağı süreci en verimli şekilde nasıl değerlendireceği konusuna da açıklık getirdi.

denizcilik_kariyer_gunleri_4.jpg

Üçüncü oturum Transoceon’dan Satış Müdürü Sefa Gökduman ve Operasyon Şefi Memduh Sevim’in katılımı ile gerçekleşti. Bir freight forwarderın nasıl çalıştığı, hangi alanlarda hizmet verdiği  çıklandı ve Türk denizciliğinin Global Pazardaki yerine değinildi. Kara yolu, demir yolu gibi ulaşım sistemlerine değinerek multimodal taşımacılıktan bahsedildi. Bunlara ek olarak öğrencilerle interaktif soru-cevap şeklinde ilerleyerek öğrencilerin sorularına yanıtlar verildi.

Dördüncü oturuma Akçansa Port Liman Müdürü Emre Akıncı iştirak etti. Elleçlenen yükler ile ilgili bilgiler verip sunumunu yapan Akıncı, öğrencilerin staj başvurularını Akçansa Port tarafından okulda kurulan stanttan insan kaynakları departmanı nezaretinde bizzat alındığını bildirdi. Her türlü yük için liman hizmeti sunan Akçansa Port, taşımacılık, lojistik ve tedarik zincirleri çözümü için önemli bir iş platformu olduğundan bahsetti.

denizcilik_kariyer_gunleri_5.jpg

Beşinci oturum Solon Port Genel Müdürü Oktay Okşak ve Limanlar Proje Mühendisi Anılcan Doğan’ın katılımı ile gerçekleşti. Sunumu ile Solon Port’un hizmetlerinden bahseden Okşak, hizmet ve ürün noktasındaki eksiklikleri tespit ettikten sonra mevcut standart çözüm yolları ile yetinmediğini, yenilikçi çözüm yolları ürettiğine değindi. Doğan daha iyi yazılımlar üretmeye çalıştıklarını belirterek bu alanda ilerlemek isteyen öğrencilerimize destek olacaklarını belirttiler.

Denizcilik Kariyer Günleri’ne katılan her katılımcı için TEMA VAKFI bünyesinde 1 adet fidan bağışlandı ve sertifikası katılımcılara takdim edildi.

denizcilik_kariyer_gunleri_6.jpgdenizcilik_kariyer_gunleri_7.jpgdenizcilik_kariyer_gunleri_8.jpgdenizcilik_kariyer_gunleri_9.jpgdenizcilik_kariyer_gunleri_10.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim