• BIST 2.393,61
  • Altın 933.969
  • Dolar 15.9361
  • Euro 16.675
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 23 °C
  • Antalya 21 °C
  • Muğla 20 °C
  • Çanakkale 11 °C

Zehirli varillerden kurtuluyoruz!

Zehirli varillerden kurtuluyoruz!
18 yıl önce Karadeniz sahillerine vuran zehirli varillerin oluşturduğu çevre felaketi nihayet sona eriyor. Variller, yurtdışına gönderilecek.
Karadeniz sahillerine 1987 yılında vuran, Samsun ve Sinop'taki depolarda muhafaza edilen zehirli varillerin İtalya'ya iadesi kararı, çevre köylüleri ve çevreci sivil toplum kuruluşlarınca sevinçle karşıladı.

DenizHaber.ComEdinilen bilgiye göre, Samsun ve Sinop'taki depolarda muhafaza edilen İtalya kökenli zehirli varillerin iki ülke arasındaki 18 yıl süren görüşmeler sonucunda iadesi kararı sonrasında, Çevre ve Orman Bakanlığının görevlendirdiği yetkili firma uzmanları, varillerin taşınması için gerekli fizibilite çalışmalarına başladı. Karar nedeniyle varillerin muhafaza edildiği depoların bulunduğu bölgedeki köylerde ise adeta “bayram” havası yaşanıyor. Bafra Sivil İnisiyatif 2020 Vizyonu temsilcisi Hamit Genç, zehirli varillerin iade edilmesinin çok sevindirici olduğunu belirterek, “Varillerin buradan alınmasını davul zurnayla kutlayacağız” dedi.

“YILLARCA ZEHİR SAÇTI”

Toplam 360 zehirli varilin Samsun'un Alaçam ilçesine bağlı Terskırık köyünde inşa edilen depoda bekletildiğini hatırlatan Genç, bu varillerin yıllarca bölgeye zehir saçtığını öne sürdü.Varillerin İtalya'ya iade edilmesi kararının, sivil toplum örgütlerinin mücadelesi sonucu alındığını belirten Genç, “İtalya neresi, buradaki köy neresi. 11 Eylül 2002'de buradan alınan bir varil İtalya Çevre Bakanlığı önüne bırakıldı. Bugünkü sonuç İtalya'nın pes etmesidir. İtalya ve dünya bu olaydan bir ders almıştır. Türkiye, Afrika ülkesi değildir. Türkiye, bu konuda çok hassas olduğu mesajını bütün dünyaya vermiştir” dedi. Genç, varillerin alındığı gün davul zurnayla uğurlama yapacaklarını sözlerine ekledi.

BAYRAM HAVASI

Depoya yakın köylerden Türke Köyü Muhtarı Osman Kurt da zehirli varillerden etkilendiklerini, variller nedeniyle neredeyse tüm köyün göç ettiğini söyledi.Varillerin çevreye büyük zararlar verdiğini savunan Kurt, “Köyümüzde kanser hastalığı arttı. Çok sayıda insan kanserden öldü. Bu depoyu burada gören insanlar kaçıyor. Hayvancılık ve tarım bitti. Varillerin alınacak olmasından dolayı çok sevinçliyiz” diye konuştu.Varillerin alınacağını duyan çevre köylerde adeta “bayram” havası yaşandığını ifade eden Kurt, “Yıllardır alınacak deniyor. Bu kez duyunca inanamadık. Ama doğru olduğunu öğrendik. Varillerin alındığı günü bayram ilan edeceğiz” dedi.

ZEHİRLİ VARİLLER

Karadeniz sahillerine 1987 yılında vuran ve o günden bu yana kamuoyunun gündeminde olan İtalya kökenli zehirli atık dolu varillerden yaklaşık 360'ı, halen Samsun'un Alaçam ilçesi ile Sinop Soğuksu yöresinde inşa edilen depolarda muhafaza ediliyor. O günden bu yana zaman zaman bölgede ortaya çıkan benzeri şüpheli variller ise muhafaza edilmek üzere Alaçam ilçesindeki atık deposuna naklediliyor.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim