• BIST 2.829,58
  • Altın 1028.661
  • Dolar 17.8739
  • Euro 18.4094
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 30 °C
  • Antalya 29 °C
  • Muğla 27 °C
  • Çanakkale 27 °C

Gemileri, Limanları ve İnsanları Birleştiriyoruz

KI-TACK LIM

Sürekli artan karmaşık global problemlere karşı Birleşmiş Milletler, birlikte dünyayı hepimiz için daha güzel bir yere dönüştürme potansiyeli olan on yedi "Sürdürülebilir Gelişim Hedefi" tanımladı. Birleşmiş Milletler'e bağlı bir kurum olan Uluslararası Denizcilik Örgütü'de (IMO) bu hedeflerin başarılmasına yardım etmek için kararlılıkla çalışıyor. 

Deniz taşımacılığı ve limanlar, deniz ticaretini destekleyerek istihdam ve zenginliğin artırılması konusunda önemli bir rol oynayabilirler. Denizcilik sektörü ve limanlar hem karada hem de denizde refah yaratabilirler.

Bu potansiyele vurgu yapmak amacıyla bu seneki temamızı şöyle belirledik: "Gemileri, Limanları ve İnsanları Birleştiriyoruz."

Bu, limanlar ile gemiler arasındaki mevcut işbirliğine ışık tutarak güvenli ve verimli bir deniz taşımacılığı sistemini başarmamıza ve sürdürmemize imkan sağlayacak. Üye devletlerimize; deniz taşımacılığını kolaylaştırma, verimi artırma, güvenli seyir, deniz ortamının korunması ve denizcilik güvenliği gibi konularda stratejiler geliştirip uygulayabilmeleri için yardım sağlayacağız. 

Yıl boyunca tüm ilgili sektörlerde denizciliğin "ortaklaşa" geliştirilmesinin önemine, hem bir politika olarak hem de pratik açıdan, vurgu yapacağız. 

Ticaretin ve malların serbest ve verimli dolaşımının faydaları limanların ve gemilerin çok ötesine ulaşır ve biz, özellikle "Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri" bağlamında, bunlar arasındaki etkin bir arayüzün dünyanın her yerindeki insanların hayatlarını nasıl daha kaliteli hale getireceğini ispatlayacağız. 

Deniz taşımacılığı sektörünün düzenleyici mercisi olarak IMO'nun rolü bu entegrasyonu geliştirebilir. Çünkü tutarlı ve istikrarlı bir düzenleyici, ticaretin serbest akışını kolaylaştırır. Ancak, sürdürülebilirliğin sağlanması adına, insan faaliyetlerinin uzun vadede sağlıklı ve çeşitli kalabilmesi için denizlerin kapasitesiyle dengede olması gerekir. 

"Mavi Ekonomi" olarak adlandırılan şey büyük ve sürekli büyüyen bir sektör ve büyürken güvenli olarak büyümeli ve çevreyi tehdit etmemelidir. 

Deniz taşımacılığının global ekonomiye katkı sağlarken hassas dengeyi bozmuyor olduğunu temin etmek IMO'nun sorumluluğudur. 

Son olarak, hükümetler tarafından desteklenen liman sektörü ile işbirliği içerisinde çalışan daha verimli bir deniz taşımacılığı, tüm insanları global istikrara ve sürdürülebilir gelişmeye taşıyan önemli bir araç olacaktır. 

Bu yıl "Gemileri, Limanları ve İnsanları Birleştiriyoruz" temasıyla biz bu hedeflere ulaşma çabalarına güçlü bir katkı yapmayı amaçlıyoruz - ve ben inanıyorum ki - sizler de kendi projelerinizle ve girişimlerinizle 2017 Dünya Denizcilik Günü için bize katılacaksınız. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mina bahriyeli
24 Ağustos 2020 Pazartesi 20:49
20:49
Beyrut Limanı'daki patlamanın ekonomik etkileri üzerine düşünceler İlhami Genç'in Liman Ekonomisi kitabından ; ABD’de batı kıyısı limanlarının 10 gün süresince kapatılması (liman işçilerine bağlı olsa da aynı kapanma terörist saldırılardan da kaynaklanabilir): GSYH'da Hong Kong, Malezya ve Singapur'daki düşüşün yüzde 1.1 olacağı tahmin edilmektedir

Yine "İlhami Genç'in Liman Ekonomisi" kitabından bir başka anekdot; Dünya barışı dünya ticaretinden dünya ticareti dünya limanlarından geçer."
178.170.156.128
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim