• BIST 3.179,99
  • Altın 988.035
  • Dolar 18.4995
  • Euro 18.1294
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 34 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 26 °C

Denizcilik, dünya için vazgeçilmezdir!

KI-TACK LIM

Küresel nüfusun 7 milyarı aştığı ve 2050’ye kadar birçok gelişmekte olan ülkede ikiye katlanacağı bir dünyada, karşılaştığımız zorluklar neredeyse emsalsizdir. Çatışma tehditleri, terörizm, toplu göçler, su ve gıda güvencesizliği, iklim değişikliği ile zengin ve yoksul arasındaki geniş uçurum öne çıkmaktadır.

Hükümetler ve Sivil Toplum Örgütleri, bu gelişmekte olan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaya devam edebilecekleri ve fakat bunun da aynı zamanda sürdürülebilir olduğu bir yöntem arayışı içindedirler. Geçen yıl iki çok önemli başarı gerçekleşti; Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 ajandası ile İklim Değişikliğiyle ilgili Paris Anlaşmasının kabul edilmesi. Bu sene Şubat ayında IMO’yu ziyaret ettiğinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da söylediği gibi,  “Bunlar, dünya insanları için başarı ve çok ulusluluk adına zaferlerdir.” Denizcilik ve IMO, hizmet ettiğimiz insanların yaşamlarında bu anlaşmaların yarattığı momentumu somut gelişmelere dönüştürmede çok önemli bir role sahiptir. 

Günümüzün ekonomisinde, dünya genelindeki tüm insanlar, malların, yakıtın, yiyeceğin, eşyaların ve ürünlerin taşınmasında gemilere bağlıdır. Deniz taşımacılığı, uluslararası ticaret ve küresel piyasaların belkemiğidir.

Gemiler hiçbir zaman şimdi olduğu kadar teknik olarak ilerlemiş,  gelişmemişti ve de hiçbir zaman şimdi olduğu kadar fazla yük taşımamış, güvenli olmamış ve de çevre dostu haline gelmemişlerdi. Bu durum, modern dünyayı ayakta tutmak için gerekli olan ölçekte malların ihracatı ve ithalatının gerçekleştiren, bir milyonun üzerindeki küresel denizci iş gücü ve küresel filo sayesindedir. Fakat, küreselleşmenin faydaları eşit bir şekilde dağıtılacaksa, tüm devletler denizcilikte tam ve aktif bir rol oynayabilmelidirler. Sürdürülebilir ekonomik gelişme, istihdam, refah ve istikrar; deniz ticaretinin geliştirilmesi, liman altyapı ve etkinliğinin artırılması ve de özellikle gelişmekte olan ülkelerde denizciliğin bir kariyer olarak desteklenmesi yoluyla artırılabilir.

IMO’nun çalışmaları, bu alanların tümüne güçlü bir katkı sunmaktadır. Deniz yoluyla yapılan ticaret, rekabetçi navlun bedelleri ile hepimize faydalar getirmektedir. Tüketim mallarının raf fiyatındaki ulaşım maliyeti unsuru, deniz yoluyla taşınan bir ürün için önemsizdir. Etkileyici çevre performansıyla, denizcilik “yeşil büyümenin”  de lokomotifidir. Sürdürülebilir kalkınma, deniz taşımacılığının maliyet uygunluğunun devam ettirilmesine bağlıdır. Ekonomik ve mevzuata ilişkin teşvikler, sadece çevre için faydalı olmayan, aynı zamanda uzun dönemde de masraf tasarrufu anlamına gelen yeşil teknolojiye denizcilik endüstrisinin yatırım yapmasını teşvik edecektir. Düşük maliyetli ve verimli deniz taşımacılığının mevcudiyeti,  son yıllarda özellikle gelişmekte olan ekonomilerde birçok insanı ağır yoksulluktan kurtarmak suretiyle, küresel yaşam standartlarında birçok önemli gelişmelerin oluşmasına katkıda bulunmuştur.

2016 Dünya Denizcilik Günü temasının oldukça doğru bir şekilde belirttiği gibi, Denizcilik dünya için vazgeçilmezdir ve temiz ve sürdürülebilir kalkınma dönemine kaçınılmaz geçiş yaptığımız bu çağda, dünya ekonomik kalkınmasının merkezinde kalmaya da kararlıdır. Bu, daha geniş kitlelere ulaşması gereken bir mesajdır. Günümüzde neredeyse herkes bir dereceye kadar denizciliğe bağlı yaşamaktadır, fakat çok azı bundan haberdardır.

Yıl boyunca bu mesajı daha geniş kitlelere ulaştırmak için elimden geleni yapacağım ve bu hayati öneme sahip sektörde bulunan herkese, denizciliğin dünya için vazgeçilmez olduğu mesajının yayılmasında bana katılmalarını ısrarla tavsiye etmekteyim. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yalçın
10 Ocak 2017 Salı 21:39
21:39
Umut verici bir yazı..tebrikler
141.196.67.75
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim