• BIST 3.179,99
  • Altın 992.547
  • Dolar 18.5519
  • Euro 18.1667
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 17 °C
  • Çanakkale 13 °C

Ali Kurumahmut, TUZU-KURUMAHMUT makamına ulaştı...

JURNAL

Merhum Murat Bayrak'ın hayatını kaybetmesiyle birlikte, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Murat Kıran getirildi. 2011 yılından bugüne kadar çok başarılı icraatlara imza attı. GİSBİR, denizcilik sektöründe kurumsal olarak yapılanmayı tam manasıyla uygulayan nadir STÖ'ler arasında yer aldı.

1 Temmuz 2019 tarihinde kaleme aldığım ve SKANDAL ifadesini kullandığım "Ali Kurumahmut, özel bir Kılavuzluk ve Römorkör Şirketinin yönetiminde görev aldığı ortaya çıktı" başlıklı haberin yayınlanmasının akabinde Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu imzasıyla hem haberimle, hem de şahsımla ilgili bir yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada yapılan haber doğrulanırken, Ali Kurumahmut'un görev almasının ahlaki ve etik olduğunu ifade ederek, haberde yer alan deniz hukukçularının yorumlarının maksatlı ve gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'nin iştiraki olan kılavuzluk ve römorkör şirketinde profesyonel olarak çalışan Ali Kurumahmut'un hem KARAR VERİCİ, hem de UYGULAYICI statüsünde olmasının neresi ahlaki, neresi etik?

Hiç bir şirketle rekabet etmeyen GİSAŞ'ın Tuzla Koyunda kılavuzluk ve römorkör hizmetleri yapmasına kimse söz söylemiyor. Ahlaki bulunmayan GİSBİR'in iştiraki GİSAŞ'ın ortaklarının Türkiye'nin diğer bölgelerinde kılavuzluk ve römorkör işletmeciliği yapması veya yeni yetkilendirilecek bölgelere talip olmasıdır.

GİSBİR Yönetim Kurulu'nda bulunan isimlerin büyük bölümünün, hissedarı ve ortağı oldukları kılavuzluk ve römorkör şirketleri, Ali Kurumahmut'un belirlediği bölgelerde, bu hizmeti vermeye başladılar.

Türkiye'nin en büyük iki liman bölgesi olan İzmit Körfezi ve Nemrut Körfezi'nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilen, Marin Römorkörcülük ve Kılavuzluk Şirketi ile SANMAR Denizcilik A.Ş.'nin ortakları, aynı zamanda GİSBİR Yönetim Kurulu'nda yer alıyor.

GİSBİR Yönetim Kurulu'nda bulunan Marin Şirketi ortakları arasında Kıran Holding adına GİSBİR Başkanı Murat Kıran, Turkon Holding adına Başkan Yardımcısı Orkun Kalkavan, SANMAR Denizcilik A.Ş. adına Ali Gürün Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

11 kişilik GİSBİR Yönetim Kurulu, diğer bölgelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilen diğer kılavuzluk ve römorkör şirketlerinin ya hissedarı yada ortağı olarak kayıtlarda yer alıyor.

Şimdi sormak gerekir; Karar verici olarak, Kılavuzluk ve Römorkör Hizmet Yönetmeliğini hazırlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın özel yetkili denizcilik başdanışmanı Ali Kurumahmut'un, profesyonel olarak çalıştığı GİSAŞ Gemi İnşa A.Ş.'nin ortaklarına, yani patronlarına benim nazarımda düzmece İzin Komisyonu kanalıyla yer tahsis etmesinin neresi ahlaki? neresi etik kurallarına uygun?

Zekamızla dalga geçmeyin...

Ali Kurumahmut; devletin yetkilerini kullanarak, menfaat sağladığı şirketin ortaklarına, izin vermiş, yer tahsis etmiştir.
Ali Kurumahmut'un; yaptığı bu gayri ahlaki durum nedeniyle, haklı ve hakkı olan kılavuzluk ve römorkör şirketlerini şaibeli hale getirmiştir.
Ali Kurumahmut; TCK'nın 257'nci maddesinde yer alan Görevi Kötüye Kullanma suçunu işlemiştir.
Ali Kurumahmut; TCK'nın ilgili maddelerinde yer alan Görevi Kötüye Kullanarak, menfaat sağlama suçunu işlemiştir.
Ali Kurumahmut; Türk denizcilik sektörünün vicdanında, Ali TUZU-KURUMAHMUT makamına ulaşmıştır.

NOT: 4 Temmuz 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda toplanacak DÜZMECE İzin Komisyonu, başta Ambarlı Liman Bölgesi olmak üzere diğer bölgelerde kılavuzluk ve römorkör şirketlerini yetkilendirecek. Beni mahkemeye verecek DÜZMECE İzin Komisyonu, Ambarlı Liman Bölgesinde kılavuzluk hizmetlerinde MARİN RÖMORKÖR ŞİRKETİNİ YETKİLENDİRECEĞİNİ söylemeden geçemeyeceğim.

Sevgi ile Kalın...

ali_kurumahmut_buyuk_1-001.jpg

PS; Bu yazı, JURNAL mahlasıyla, Recep Canpolat tarafından kaleme alınmıştır...

İLGİLİ HABERi OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

civi.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ülkem için
05 Temmuz 2019 Cuma 23:51
23:51
Liman başkanı atamalarında çok üsüsüzlük var ...paşa öyle istiyor..
5.176.223.116
Ülkem için
05 Temmuz 2019 Cuma 10:16
10:16
Seyrü Sefain Nazırlığı uyanmalı sadece Tuzukurunun değil, Ahmet Selçuk Paşa'nın da foyası çıkar yakında. Çok üsülsüzlük var

Sefine Barınağı Çımacıbaşı atamasında da usulsüzlük var liyakat sahibi olmayanları ve kendilerine itimat edecekleri seçip, tecrübelileri görevden almaktalar.
37.154.17.164
Yamtar
03 Temmuz 2019 Çarşamba 16:07
16:07
Şu ana kadar Komisyonun verdiği yetkilendirme kararlarında hiçbir hukuku teknik dayanak yoktur.Verilen kararlar iltimas, kayırma ve yandaşların menfaatleri doğrultusunda, komisyonun iradesi dışında talimatla alınmış kararlardır.Sonuçta Devlet aklı zaafiyete uğratılmıştır.
176.88.134.1
Urungu
03 Temmuz 2019 Çarşamba 15:30
15:30
Kaleminize,yüreğinize sağlık,sizin gibi cesur araştırmacı yazarlar olmasa bu ülkede gerçeklerin ortaya çıkması,dürüstlerle sahtekarların ayrışması mümkün olmayacak,hak hukuk ve adaletin esamesi okunmayacak.
176.88.134.1
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim