• BIST 100.237
  • Altın 280,080
  • Dolar 5,7344
  • Euro 6,3129
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 20 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 12 °C

Şevli: Amacımız bilim istasyonu kurmak

Şevli: Amacımız bilim istasyonu kurmak
Türkiye’nin Antarktika’da bilim üssü kurması kapsamında Ulusal Bilim Programı Yazım Toplantısı 18-19 Kasım tarihlerinde İMEAK Deniz Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Antarktika’da bilim üssü kurması kapsamında Ulusal Bilim Programı Yazım Toplantısı 18-19 Kasım tarihlerinde İMEAK Deniz Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi M. Faruk Okuyucu, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Antarktika Bilimsel Araştırma Komitesi (SCAR) Başkanı Prof. Dr. Jeronimo Lopez-Martinez, Japonya Ulusal Kutup Araştırma Enstitüsü Deniz Ekolojisi bçlümünden Prof. Dr. Kentaro Watanabe, İngiliz Antarktik Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. Alan Rodger, ulusal ve uluslararası üniversitelerden çok sayıda öğretim görevlisi ve TÜDAV üyeleri katıldı.
 
Antarktika’da bilim üssü kurulması amacıyla yol haritası çıkartmak üzere yapılan toplantıda; SCAR Başkanı Prof. Dr. Jeronimo Lopez-Martinez, bilimsel Antarktika araştırmalarını ve SCAR’ın rolünü, Japonya Ulusal Kutup Araştırma Enstitüsü Deniz Ekolojisi bölümünden Prof. Dr. Kentaro Watanabe, Japon Antarktik Araştırma Seferleri’nin (JARE) işleyişini, İngiliz Antarktik Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. Alan Rodger günümüzde Antarktika ve gelecekte oluşabilecek fırsatları anlatırken,  Almanya Alfred Wegener Enstitüsü’nden Dr. Marcel Nicolaus ise RV Polarstern Antarktik Araştırmaları, Neumayer III İstasyonu ve Otonom gözlemleriyle ilgili sunum gerçekleştirdi.
 
Sunumların ardından Türk Antarktik programının konuşulduğu toplantıda konuşan ve ev sahibi konumunda bulunan TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, bu çalışmadan çıkan verilere göre bilim programını gelecek yıl taraflar toplantısına sunularak üs kurulması için yer arayışına geçileceğini belirtti.
 
Türk Antarktik Ulusal Bilim Programı Yazım Toplantısı’nın kapanış konuşmasını yapan UDHB Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, misyon ve amaçlarının bir program oluşturulmasının ötesinde Türk Antarktik Araştırma İstasyonu’nun ve bir kutup sınıfı araştırma gemisininde planması olduğunu belirtti.
 
1959 yılında 12 ülke tarafından Washington’da imzalanan Antarktika Anlaşması tarafından “Barış ve Bilimsel Araştırma” bölgesi olarak korunduğunu anlatan Şevli, anlaşmanın bugün elli ülke tarafından imzalandığını, bu bölgede yapılan çalışmaların da başka şekilde elde edilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.
 
Türkiye’nin de gelecekte Antarktika’da bulunarak uluslararası çalışmalara katkı sağlayacağının altını çizen Cemalettin Şevli konuşmasına şu şekilde devam etti;
Türk Kutup ve Okyanus Bilim Programı, kutup iklim ve çevre koşullarına adanmış araştırma ve geliştirme için istikrarlı ve sürdürülebilir bir temel sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, bilim adamlarına özellikle kutup çevre koşulları ile ilgili araştırmalar için destek başvurusu yapmalarına fırsat verecektir. Ana odak Antarktika koşulları olacaktır ama arktik konuları içeren karşılaştırma çalışmalarına kapsayan araştırmalar da desteklenebilecektir. 
Türkiye Cumhuriyeti hükümeti zaten eğitim ve bilimsel amaçlar için önemli bir miktarda bütçe harcamaktadır. Bu nedenle, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Bilimsel Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) Antarktika hakkındaki yeni girişimleri tam anlamıyla desteklemektedir.  Ocak 2014’te en az 10 bilim insanımızı uygun yerleri araştırması için Antarktika’ya göndermemiz gerekmektedir. 
 
En kısa sürede SCAR üyesi olmamız gerektiğinin altını çizen Genel Müdür, ilgili tüm birimlere toplantı tutanaklarının aktarılacağını söyleyerek konuşmasını sona erdirdi.
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve iç Sular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli’nin konuşmasının ardından iki gün süren toplantı sona erdi. Toplantının sonrasında Deniz Ticaret Odası’nda verilen resepsiyon ve ardından düzenlenen boğaz turu ile katılımcılar güzel vakit geçirdi.
 
tudav1.jpg
 
tudav2.jpg
 
tudav3.jpg
 
tudav4.jpg
 
tudav5.20131119184554.jpg
 
tudav6.jpg
 
tudav7.jpg
 
tudav8.jpg
 
Haber ve Fotoğraflar - Onur Ömer BİLGİ - Deniz Haber Ajansı
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Vehbi Kara
21 Kasım 2013 Perşembe 13:50
Neyi araştıracaklar?
Türk bilim adamları yaptıkları çalışmalar ile bilim dünyasına büyük katkılar sunuyorlar. Bunları bilmemek olmamasına delil değildir. Bir parça bilim dergilerine müracaat eden bana hak verecektir. Antartika'da Türk bilim üssü projesi çalıştaylarına katıldım. Gördüğüm en önemli hususlardan bir tanesi Türk Bilim adamlarının projeye katılım konusunda geç kalınmış olmasından kaynaklanan üzüntüydü. Devletin ilgi göstermemesi "insanlar Ay'a giderken yaya kaldığımız" gerçeği idi. Zararın neresinden dönülürse kardır. Bu güne kadar geç kalmamız tembellik edip dünya uluslarından daha da geri kalmamızı gerektirmez. Bulgaristan ve Pakistan gibi ülkeler Antartika'da bilim üssü kuruyor ve hala işletmeye devam ediyor ise bundan ders çıkarmak gerekmez mi? "MARS HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN İLLA MARSA GİTMEYE GEREK YOK" anlayışı ile hareket etmek bilimde geri kalmak rekabetten uzaklaşmak adına söylenecek bir sözdür. Antartika konusu geç kalınmış fakat "zararın neresinden dönülse kardır" anlayışı ile yapılan çalışmalardır.
Nedim Gür beyefendiye öncelikle "kötü emsal emsal değildir" sözünü hatırlatmak isterim. maalesef görevini kötüye kullanan devletin parasını çarçur eden insanlar bir çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de vardır. Lakin bunu genelleme yaparak bilim adamlarımızı rencide etmek büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığı ikinci kez tekrar ederek takdire şayan bilim adamlarımızı rencide eden bu yazılara karşı özür kabilinden bir yorumu bekliyorum. Lütfen kendimizi bu kadar fazla aşağılamayalım yetersiz olsa dahi bilim adına geldiğimiz seviyeyi küçümsemeden gençlerimize örnek olacak tutum ve davranışları gösterelim...
193.255.2.64
NEDİM GÜR
21 Kasım 2013 Perşembe 13:24
BİLİM ADAMLIĞI
AVRUPALI BİLİM İÇİN FON OLUŞTURUP, BU PARANIN HAKKINI VEREREK ARAŞTIRMA YAPIYOR. BİZ DE FON KURUP ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNE VERSEN İLK ÖNCE ALTINDAKİ MAKAM ARABASINI YENİLER SONRADA BİR AVRUPA TURUNA ÇIKAR. TÜRKİYEDE SÜPER ZEKA OLSAN DA TORPİLİN YOKSA DEVLET ÜNİVERSİTESİNE HOCA OLAMAZSIN. HERŞEYİYLE SORUNLUDUR BİZDE. O YÜZDEN PEK ÇOK TÜRK BİLİM ADAMI AMERİKALARA AVRUPALARA KAÇIYOR. BİZ TOPLUM OLARAK ÇOK BİLMİŞİ SEVMEYİZ. GELELİM ANTARTİKAYA, DÜNYADAKİ VE UZAYDAKİ TÜM BİLİMSEL ARAŞTIRMA SONUÇLARI ZATEN PAYLAŞILIYOR. MARS HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN İLLA MARSA GİTMEYE GEREK YOK.ANTARTIKAYA GÖNDERECEĞİMİZ KİŞLERİN ORADA NEYİ ARAŞTIRACAKLARINI ÇOK MERAK EDİYORUM. TÜRKİYEDE YAPAMADIĞINI ORADA MI BAŞARACAK.
78.189.148.52
Vehbi Kara
20 Kasım 2013 Çarşamba 17:48
Türkiye'nin bilim üssü olmalı
Bugün Antartika'da 50 ülkenin bilim ve araştırma üssü var. Bizim niye yok. Çünkü bizim akademisyenlerimiz kendilerine güvenmiyor çoğu aşağılık kompleksi içinde. İşte en güzel delili yorum yapan Nedim Gür Beyefendi. Birileri para kazanacak endişesi ile projeye olumsuz yaklaşıyor. Yahu 50 ülke para harcıyor onlarınki israf olmuyor da bizim paramız mı israf ediliyor. kaldı ki daha devlet elini cebine atmadı. Bu bilim ve prestij projesine katkı yapacak sponsor olacak çok sayıda firma var çok şükür. fakat kafa yapısı paradan daha önemli. Her şeye siyasi ve ideolojik yaklaşan özgüvenini kaybetmiş milli duygu ve hisleri tahrip edilmiş insanlardan olumlu tepkiler beklemek yanlış olur. İdealist ve gayretli insanlar sayesinde statükocu ve tembel insanlardan özellikle de dedikodudan başka bir şey üretmeyen akademisyenlerden bir şey beklememek lazım, vesselam...
193.255.2.64
nedim gür
20 Kasım 2013 Çarşamba 09:14
antarktika
erzurum atatürk üniversitesinde bilim adamlarımız bir böcek türü bulup ona atatürk adını vermişlerdi.
meselelere hep ideolojik yaklaşan bilim insanlarımızın antarktikada araştıracakları şey kutuplarda namaz saatlerinin araştırılmasından öteye geçmeyecek.bu bilim üssü sayesinde birilerinin çok iyi para kazanacağından da eminim.
78.189.148.52
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim