• BIST 104.862
  • Altın 229,812
  • Dolar 5,4748
  • Euro 6,2116
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 10 °C
  • Antalya 12 °C
  • Muğla 6 °C
  • Çanakkale 8 °C

Palmali'nin gemisine 'Yakıt Kaçakçılığı Soruşturması Açıldı' haberinin URL'si erişime kapatıldı

Palmali'nin gemisine 'Yakıt Kaçakçılığı Soruşturması Açıldı' haberinin URL'si erişime kapatıldı
Mubariz Gurbanoğlu'nun avukatlarının Sulh Ceza Hakimliğine yaptığı başvuru sonucu, "Palmali'ye ait M/T ADRIATIC MARINER isimli gemiye "Kaçak Akaryakıt" soruşturması açıldı" başlıklı haberin URL'si erişime kapatıldı.

Özgür, bağımsız ve tarafsız yayıncılık yapan Deniz Haber Ajansı'na, mahkeme marifeti ile sansür uygulanmaya devam ediliyor.

Palmali Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Mubariz Gurbanoğlu'nun avukatlarının Sulh Ceza Hakimliğine yaptığı başvuru sonucu, "Palmali'ye ait M/T ADRIATIC MARINER isimli gemiye 'Kaçak Akaryakıt' soruşturması açıldı" başlıklı haberin URL'si erişime kapatıldı.

Ukrayna Milletvekili Gerashenko Anton Yurshovich'in Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı Valentyn Oleksandrovych Nalyvaichenko ve Ukrayna Başsavcısı Viktor Shokin'e yaptığı suç duyurusu ile ortaya çıkan, Palmali Denizcilik Şirketine ait M/T ADRIATIC MARINER isimli geminin Uluslararası Kırım Ambargosunu delerek işgal altında bulunan Feodosia Limanı'ndan yüklediği 5 bin 800 ton dizel yakıtı, kaçak yollarla Ukrayna'nın Izmail Limanı'na getirdiğinin ortaya çıkması, Türk medyasına bomba gibi düştü.

Ukrayna Milletvekili Gerashenko Anton Yurshovich'in Ukrayna Parlamentosu'na yazdığı ve Ukrayna Başsavcılığı'na gönderdiği suç duyurusunun, Deniz Haber Ajansı'nın ele geçirmesi ile birlikte, "Palmali'ye ait M/T ADRIATIC MARINER isimli gemiye 'Kaçak Akaryakıt' soruşturması açıldı" başlığıyla, yorumsuz olarak okuyucularına ulaştırdı.

Haberin yayınlanmasından sonra, Palmali Denizciilik Yönetim Kurulu Başkanı Mubariz Gurbanoğlu'nun avukatları, Sulh Ceza Hakimliklerine başvurarak, Deniz Haber Ajansı'nda yayınlanan "Akaryakıt Kaçakçılığı" haberinin URL'sinin erişimine engellenmesi istendiği ortaya çıktı.

YORUMSUZ HABERE, SANSÜR!

Deniz Haber Ajansı'na haber bile verilmeden Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği kararla "Palmali'ye ait M/T ADRIATIC MARINER isimli gemiye 'Kaçak Akaryakıt' soruşturması açıldı" başlıklı haberin URL'si erişime kapatıldı.

Haberde, Ukrayna Milletvekili Gerashenko Anton Yurshovich'in, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı Valentyn Oleksandrovych Nalyvaichenko ve Ukrayna Başsavcısı Viktor Shokin'e yaptığı suç duyurusundan başka hiç bir yorumun yer almadığı haberin URL'sinin erişime kapatılması, "Özgür ve bağımsız medyaya sansür" olarak yorumlandı.

UKRAYNA MİLLETVEKİLİ GERASHENKO ANTON YURSHOVICH'İN SUÇ DUYURUSU VE TÜRKÇE TERCÜMESİ

palmali_belge_buyuk_1.jpg

palmali_belge_buyuk_2.jpg

Gerashenko Anton Yurshovich / Ukrayna Milletvekili

Sayın; Ukrayna Başsavcısı Viktor Shokin
Sayın; Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı Valentyn Nalyvaichenko 

Ukrayna’nın “Milletvekilleri statüsü hakkında” Kanunun 1.6.17.bendi uyarınca sizlere başvurmaktayım. UNIAN haber ajansında 29.05.2015 tarihinde düzenlenen basın toplantısında geçici işgal altında olan topraklara giriş düzenini (Ukrayna Yasasının 332-1.bendi) ihlal eden olay ile ilgili bilgi tarafımca kamuoyuna sunulmuştur.

Yasadışı eylemlerin sonucu olarak İzmail Limanı'nda Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) mensupları tarafından işgal altında olan Kırım’ın Feodosia Liman'ından Ukrayna’ya kaçak yollardan 5800 ton dizel yakıt getiren "Adriyatik Mariner" tankeri gözaltına alınmıştır.

Ancak, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) mensuplarının anlattıklarına göre geminin tutuklanması sırasında birtakım kişiler Kiev’in yetkili makamları adına hareket ettiklerini söyleyerek dizel yakıtın yerel prosedürlere tabi tutulmaksızın Ukrayna topraklarına ithal edilebileceğini savunarak tutuklanan geminin serbest bırakılmasına ilişkin yasadışı talepte bulunmuşlardır. Bu yasadışı eylem sonucunda ülkemizin gümrük vergisi ödenmemiş kaçak dizel yakıttan dolayı bütçe açığı 23 milyon grivne’ye ulaşmıştır.

Ukrayna Ceza Kanunu’nun 201. 212. 332-1.madde hükümleri uyarınca kaçak dizel yakıt ithalatı yasadışı eylemler niteliğindedir.  Ayrıca, Ukrayna Ceza Kanunu’nun 364.madde hükümleri uyarınca kamu yönetiminde bulunanların görev ve yetkilerini çıkar gözeterek yasal düzenlemelere aykırı biçimde kullanmaları, yolsuzluk olayları ceza soruşturmasına tabi tutulmalıdır. Daha önce, geçici işgal altında olan topraklara giriş düzenine ilişkin Ukrayna mevzuatlarını ihlal eden gemilerin gerekli kontrollerinin yapılmadığı konusunda Ukrayna Güvenlik Servisi ve Başsavcılığı’na defalarca şikayette bulunmuştum.

Ukrayna Güvenlik Servisi’nin 8/3/4-3362 sayı ve 31.03.2015 tarihli, 33/2214 sayı ve18.03.2015 tarihli yazılarında  tarafımca yapılan başvuru Ukrayna Güvenlik Servisi’nin sorumlu birimleri tarafından dikkate alındığı ifade edilmiştir. Ukrayna Başsavcılığının 26 1-33562-15 sayı ve 27.03.2015 tarihli yazısında sadece “Kanton” gemisinin Ukrayna Ceza Kanunu’nun 332-1.madde hükümleri uyarınca tutuklandığı belirtilmiştir.

Yüzlerce gemilerin geçici işgal altında olan topraklara giriş düzenine ilişkin Ukrayna mevzuatlarını ihlal olaylarının mevcut olmasına rağmen Ukrayna Başsavcılığı tarafından sunulan bilgiye göre sadece bir gemiye ilişkin tutuklama kararı alınmış ve soruşturma açılmıştır.

Yukarıda belirttiğim olaylar dikkate alındığında Ukrayna Güvenlik Servis mensuplarının etkili bir şekilde çalışmadığı ve üst düzey yöneticilerin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettikleri ve yolsuzluk olaylarının söz konusu olduğu kanaatine varmışımdır. 

TALEP EDİYORUM
-     Geçici işgal altında olan topraklara giriş düzenine ilişkin Ukrayna mevzuatlarını ihlal ettiği ve kaçak dizel yakıt ithak ettiği gerekçesiyle "Adriyatik Mariner" gemisine karşı soruşturmanın açılması;   Gemi ve 5800 ton kaçak dizel yakıtın tutuklanması ve mahkemede kanıt olarak gösterilmesi;
-     Soruşturmanın ardından Ukrayna Ceza Kanunu’nun 201. 332-1.madde hükümleri uyarınca "Adriatic Mariner" gemi kaptanının cezalandırmak; daha sonra elden çıkarmak üzere gemi ve dizel yakıta el koymak;
-     Telefonla arayarak "Adriatic Mariner" gemisinin derhal serbest bırakılması talebinde bulunan Ukrayna Güvenlik Servisi SBU üst düzey yöneticilerin araştırılması; bu olayın kanıtlanması durumunda bu kişilere karşı Ukrayna Ceza Kanunu’nun 364.madde hükümlerinin uygulanması;
-     İleride geçici işgal altında olan topraklara giriş düzenine ilişkin Ukrayna mevzuatlarını ihlal eden gemi kaptanlarının yürürlükteki yasalara uygun olarak caza almalarını sağlayan önlemlerin alınması;
-     Ukrayna milletvekilinin yasal taleplerine kayıtsız kalınması ve tarafınızca gerekli önlemlerin alınmaması halinde Ukrayna Ali Radası’na başvurarak halkımıza Ukrayna Güvenlik Servisinin yasadışı olaylara ve yolsuzluklara tepkisiz kaldığını hatta desteklediğini açıklayacağım.

Gerashenko Anton Yurshovich / Ukrayna Milletvekili"

sbu_aciklama.jpg

Haber: Recep CANPOLAT / Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim