05 Nisan 2020
  • İstanbul9°C
  • Ankara14°C
  • İzmir16°C
  • Antalya16°C
  • Muğla13°C
  • Çanakkale10°C

ARES TERSANESİ'NİN KATAR'A İNŞA ETTİĞİ SAHİL GÜVENLİK BOTLARI ASELSAN SİLAHLARIYLA DONATILACAK

Ares Tersanecilik'in, Katar için ürettiği 17sahil güvenlik botunda ASELSAN'ın silah sistemi tercih edildi. High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı'nda, ASELSAN ile Ares Tersanesi arasında mutabakat muhtırası imzalandı.

Ares Tersanesi'nin Katar'a inşa ettiği Sahil Güvenlik botları ASELSAN silahlarıyla donatılacak

08 Ekim 2015 Perşembe 11:15

Ares Tersanecilik`in, Katar için üreteceği 17 sahil güvenlik botunda Aselsan`ın silah sistemi kullanılacak. High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı'nda, Aselsan ile Ares Tersanesi arasında mutabakat muhtırası imzalandı.

Aselsan Genel Müdürü Faik Eken, Ares Tersanecilik ile birlikte Katar Sahil Güvenlik Komutalığının ihtiyaçlarının karşılanması için işbirliğine gideceklerini söyledi.

Söz konusu projeyle Katar kullanıcılarına daha iyi ve üstün bir çözüm oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Eken, ASELSAN'ın stabilize silah sistemlerinin aralarında Katar'ın da bulunduğu Körfez Bölgesi'nde birçok ülkede halihazırda kullanımda olduğunu belirtti. Eken, "Bu projeyle Katar'daki çözümlerimizin sayısı artacak ve Sahil Güvenlik Komutanlığı da bizim kullanıcılarımız arasına girecek" dedi.

Ares Tersanecilik Murahhas Müdürü Kerim Kalafatoğlu ise 5 yıllık bir ihale sürecinden sonra 2014'te imzaladıkları Katar İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı projesi kapsamında 17 botluk paket için silah sistemlerinde Aselsan'ı tercih ettiklerini dile getirdi. Kalafatoğlu, "Bu doğrultuda milli tedarikçimizle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz, işbirlikleri için kendilerine teşekkür ederiz" diye konuştu.

Projenin fiili üretiminin başladığını ifade eden Kalafatoğlu, 2016 için asgari 3 geminin tesliminin söz konusu olduğunu, yaklaşık 4 yıllık süreçte projenin tamamlanacağını belirtti. Kalafatoğlu, ayrıca 275 personelin de Katar'da eğitileceğini ve çok kapsamlı lojistik destek paketinin Katar'a sunulacağını kaydetti.

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi de iki şirket arasında atılan imzaların hem savunma sanayisi şirketleri arasındaki güç birliği hem de dışarıya yapılan ihracatta milli bir şirketin aktif rol alması açısından önem taşıdığını söyledi.

Ares Tersanecilik'in sahil güvenlik botları üzerine entegre edilecek silah sistemlerinin dünyanın en gelişmiş silah sistemleri arasında yer aldığını vurgulayan Tüfekçi, şirketin ürettiği botlarla dünyanın dört bir yanına satış yaparak kendini ispatladığına işaret etti. Tüfekçi, Türkiye adına Katar başta olmak üzere daha büyük iş imkanları ortaya çıkması dileğinde bulundu. Konuşmaların ardından şirket yöneticileri mutabakat muhtırasını imzaladı.

UZAKTAN KUMANDALI SİLAH SİSTEMLERİ

Özelliklerine ve kullanım alanına göre SARP, STAMP, STOP ve MUHAFIZ adını alan sistem üzerinde, lazer mesafe ölçer, uzun menzile ve yüksek hassasiyete sahip termal ve gündüz kameraları bulunuyor. Bu birimler ile gece, gündüz ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedefler tespit ediliyor, tanınıyor ve mesafe bilgisi dahilinde yapılan balistik hesaplamalarla etkili biçimde ateş altına alınıyor.

Birçok ülke silahlı kuvvetleri tarafından tercih edilen Sistem, kumanda birimi aracılığı ile uzaktan kumanda ediliyor. Bu sayede nişancı, karşı ateşe ve olumsuz hava koşullarına maruz kalmadan sistemi etkin bir şekilde kullanabiliyor. Otomatik video hedef takip özelliği ile hedef otomatik olarak takip edilebiliyor.

ares.jpg

ares1.jpg

ares2.jpg

Deniz Haber Ajansı