19 Eylül 2020
  • İstanbul21°C
  • Ankara25°C
  • İzmir26°C
  • Antalya26°C
  • Muğla21°C
  • Çanakkale22°C

SEFİNE TERSANESİ 'ERV NENE HATUN ACİL DURUM MÜDAHALE GEMİSİ'Nİ KIYI EMNİYETİ'NE TESLİM ETTİ

ERV Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi‘nin teslim töreni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla bugün Yalova Sefine Tersanesi’nde gerçekleştirildi.

Sefine Tersanesi 'ERV Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi'ni Kıyı Emniyeti'ne teslim etti

27 Mayıs 2015 Çarşamba 17:59

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü için Sefine Tersanesi'nde inşa edilen "ERV Nene Hatun" Acil Durum Müdahale Gemisi 24 Ekim 2014 tarihinde Yalova Altınova'da bulunan Sefine Tersanesi'nde denize indirilmişti.

Türk mühendis ve işçiler tarafından iki yılda inşa edilen Acil Durum Müdahale Gemisi “ERV Nene Hatun” 87.80 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde 19,5 metre kalıp genişliğinde ve azami draft 7,40 m. 45 personel ve 20 kazazede taşıma kapasitesinde.

Söz konusu Gemi tarafından her türlü hava koşulunda deniz üzerinde; Gemi Kurtarma, Çeki, Yangın Söndürme, Dalış Hizmetleri, Dinamik Konumlama (DP II) Hizmetleri, Kazazede Barındırma, Deniz Kirliliği Tespit ve Mücadele, Deniz Kirliliği Analiz, Helikopter Hizmetleri, Açık Deniz Kontrol ve Komuta, Stand-by bekleme gibi hizmetler verilecektir

Gemi içerisinde, acil durumlarda kurtarılan kazazedelerin ya da gemi personelinin acil bakım ve tedavilerinin yapılacağı 20 yatak kapasiteli bir hastane bulunuyor. Hastane Gemi içerisinde ana güverte kısmından rescue-zone’dan erişimi kolay bir lokasyonda oluşturuldu.

Rescue Zone’dan ana güverteye açılan bağlantı koridorları ve kapılar sedye taşımaya uygun genişlikte inşa edildi.

Hastane içerisinde; hastane çağrı sistemi, lavabolar, tıbbi dolaplar, banyo, tuvalet-lavabo, 20 adet hasta yatağı, yetere sayıda sandalye, yatak sayısı kadar etajer, her yatağın başına çekilmiş sabit oksijen hattı, her yatak başında priz ve tedavi hizmetlerinde gerekli olan tüm ilaç ve tıbbi malzemeler bulunuyor.

“ERV Nene Hatun” Acil Durum Müdahale Gemisi'nin ulusal ve uluslararası sularda göstereceği tüm faaliyetlerde ihtiyaç duyulması halinde Gemi içerisinde 7/24 sağlık hizmeti sunulması sağlanıyor. İmzalanacak protokol ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri personelinin gemi hastanede görev yapması sağlanacak.

nene_hatun_buyuk.jpg

Deniz Haber Ajansı