19 Eylül 2020
  • İstanbul21°C
  • Ankara25°C
  • İzmir26°C
  • Antalya26°C
  • Muğla21°C
  • Çanakkale22°C

KARADENİZ HOLDİNG’İN ENERJİ SANTRALİ GEMİLERİ HAZIR GİBİ!

Karadeniz Holding yüzer santral gemileriyle acil enerji ihtiyacı olan bölgelere elektrik ulaştırmaya devam ediyor. Holding'in Tuzla'da yapımı devam eden iki gemisi, yakında denizle buluşacak.

Karadeniz Holding’in enerji santrali gemileri hazır gibi!

25 Ocak 2015 Pazar 00:11

Türkiye, özel sektör tarafından işletilen yüzer santral gemileriyle acil enerji ihtiyacı olan bölgelere elektrik ulaştırmaya devam ediyor.

Türkiye'de bu alanda hizmet veren tek firma olan Karadeniz Holding bünyesinde 7’si bitmiş, 2’si yapım aşamasında 9 enerji gemisi bulunuyor. Toplam kurulu gücü 1072 megavat olan gemilerin 3’ü Basra’da, 2’si Lübnan’da, 1'i Dubai'de, 1'i de Pakistan’da bulunuyor.

Tuzla'da yapımı süren iki geminin, 2015'in ilk aylarında faaliyete geçmesi öngörülüyor. Karadeniz Holding, enerji santrali gemilerinden birisini, gerekli izin ve onayların alınmasının ardından, acil elektrik ihtiyacının karşılanması için Gazze'ye gönderileceğini açıklamıştı.

DÜNYADA 60'IN ÜZERİNDE YÜZER SANTRAL GEMİSİ VAR

Dünyada 60'ın üzerinde yüzer santral gemisi bulunuyor. Ortalama 6 ayda yapılan gemilerin megavat başına inşaat maliyeti 1,5 milyon avroyu buluyor. Hem sıvı yakıt hem de doğalgazla elektrik üretebilen bu gemiler, kısa dönem elektrik arz sıkıntısı yaşayan ülkeler için etkin bir çözüm yolu olarak görülüyor.

Ayrıca bu gemiler afet durumlarında, mevcut santrallerin bakım ve onarım aşamasında bölgenin elektriksiz kalmasını engelliyor.

Deniz Haber Ajansı