• BIST 100.237
  • Altın 280,080
  • Dolar 5,7344
  • Euro 6,3129
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 20 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 12 °C

Derin deniz deşarj hattını da koparmış

Derin deniz deşarj hattını da koparmış
Kuşadası'da karaya oturan Sky Wonder adlı cruise gemisinin kurtarma çalışmaları sırasında derin deniz deşarj hattını da kopardığı anlaşıldı.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde karaya oturan turist gemisi Sky Wonder'ın kurtarılması sırasında oluşan zarar nedeniyle belediyenin aldığı 1.2 milyon dolarlık teminat mektubu tartışmalara sebep oldu. Tartışmalar üzerine Kuşadası Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Kuşadası'na turist getiren Sky Wonder isimli geminin 25 Mart Salı günü Kuşadası Limanı'na yanaşırken karaya oturduğu hatırlatılarak, "Panama bandıralı Sky Wonder isimli yolcu gemisi, 25 Mart 2008 tarihinde Kuşadası Limanı'nda karaya oturmuştur. Gemi karaya oturmaktan kurtulmak için demir atmıştır.

Demirin Kuşadası Belediyesi'nce yapılan Derin Deniz Deşarj Hattı üzerine geldiği, gemi demir alırken dikkatli olunması ve boru hattının korunmasının gerektiği, resmi yazı ile ilgili taraflara bildirilmiştir. 29 Mart 2008 tarihinde gemi kurtarma çalışmaları başlatılmış ve saat 07.00'de gemi yüzdürülmüştür. Kurtarma sırasında gemi demir almak zorunda kalmış, tonoz deşarj hattına takılarak su yüzüne çekilmiş ve gemi üzerinden geçtiğinde koparak devre dışı kalmıştır. Bu durum, gemi kaptanı tarafından 'kurtarma çalışmaları sırasında boru hattı kopmuştur' ifadesini taşıyan resmi yazı ile Kuşadası Liman Başkanlığı'na bildirilmiştir.

Bu andan itibaren öncelikle Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Aydın İl Çevre Müdürlüğü ile ilgili resmi görüşmeler yapılmıştır. Sonrasında Kuşadası Belediyesi, geminin bağlı olduğu seyahat acentesi, geminin sahibi olan şirket ve gemiyi sigorta eden şirket heyetleri arasında görüşmeler başlatılmıştır.

Durum değerlendirmesi ve olası zararların tespiti için keşif yapılmış ancak, deniz suyunda görüşün çok düşük olması nedeni ile kesin bir tespit yapılamamıştır. Gemi şirketi tarafından 'geminin turizm bağlantıları nedeni ile sefere çıkmak zorunda olduğu ve olabilecek en kısa sürede limandan ayrılmasına izin verilmesi talebi' karşılıklı olarak değerlendirilmiştir. Sigorta şirketi tarafından 1 milyon Amerikan Doları teminat verilmesi teklif edilmiş, bu rakam daha sonra 1 milyon 200 bin Amerikan Doları'na yükseltilmiştir. Bankalar kapalı olduğu için, teminat uluslararası güvence olan PNI sistemi içinde verilmiştir.

Alınan teminat ile hattın turizm mevsiminde hizmette kalabilmesini sağlamak için en kısa sürede onarım çalışmalarına başlanması, sezon sonunda ise, her iki tarafının teknik heyetlerince yapılacak keşif sonucunda yenilenmesi gerektiğine karar verilmesi durumunda, tüm masrafları şirket tarafından karşılanmak üzere hattın yenilenmesine karar verilmiştir" denildi. Açıklama şöyle devam etti:

"Hattın onarımı ve/veya yenilenmesi durumunda karar, ihale ve işin yapılması aşamalarında gemi sigorta şirketi temsilcisi ile müşterek çalışılacaktır. Gerektiğinde şirket, belediyenin vereceği projeye uygun olarak deşarj hattını kendi inisiyatifi ve kendi kadroları ile yenileyecektir. Periyodik bakımı kazadan 3 gün önce bitirilen ve devreye sokulan Derin Deniz Deşarj hattının tekrar zarar görmesi ilçemizde büyük üzüntü yaratmıştır. Bu kazanın çevreye en az zarar ile atlatılması bakımından hat onarım çalışmalarına başlanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

www.DenizHaber.Com.tr

Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim