• BIST 1.471
  • Altın 414,451
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 21 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 12 °C

Danıştay, Denizcilik Eğitim Sınav Yönergesi'nin yürütmesini durdurdu

Danıştay, Denizcilik Eğitim Sınav Yönergesi'nin yürütmesini durdurdu
Özel Denizcilik Kursları Derneği'nin yaptığı başvuruyu değerlendiren ve31 Aralık 2014’ten itibaren yürürlüğe girmesi beklenen Eğitim Sınav Yönergesi’nin yürütmesi Danıştay tarafından durduruldu.

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı tarafından 19 Aralık 2013’de yayınlanarak, 31 Aralık 2014’ten itibaren yürürlüğe girmesi beklenen, Eğitim Sınav Yönergesi’nin yürütmesi Danıştay tarafından durduruldu.

Özel Denizcilik Kursları Derneği (ÖZDENKURDER) tarafından, Danıştay’a yapılan başvuruda UDH Bakanlığı tarafından yayınlanan Yönergedeki derslik ve kadrolu öğretmen sayısı ile sınıf geçme ve mezuniyet esaslarını belirleme yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığında olduğu, dalga jeneratörlü havuz ve klas kuruluşlarınca onaylı yangın merkezleri gibi şartların STCW-2010’da yer almadığı ve kıyılarda imara aykırı olarak inşa edilemeyeceği, Yönerge ile Ruhsatlı eğitim kurumlarına ait binaların 3 ila 10 misli büyümeye zorlanamayacağı, eğitime başvuru hakkının UDHB tarafından gemiadamı fazlasını önlemek sebebiyle sınırlanamayacağı, Yönergenin üst norm olan kanun ve yönetmeliklere ve idari hukuk prensiplerine aykırı olduğu gerekçeleriyle Yönergenin yürütmesinin durdurulmasını ve iptali istenmişti.

Danıştay 10 ay süren Mahkeme’de ÖZDENKUR’un iddialarını haklı bularak Yönergenin yürütmesini durdurdu.

Suat Hayri Aka sahip çıkmıştı

Şubat 2014’de İMEAK Deniz Ticaret Odası'nda yapılan Meclis Toplantısında UDHB eski Müsteşar Yardımcısı yeni yönerge ile getirilen şartları sağlamayan okul ve eğitim kurumlarına hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyeceğini, gerekirse kapatılacağını, Bakanlık olarak bu standartları belirlemeye yetkilerinin olduklarını söylemişti. 

Danıştay kararından sonra şimdi ne olacak ?

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı’nın Danıştay’ın kararını bir ay içinde uygulaması gerekiyor. Bakanlık Eğitim Sınav Yönergesini, MEB’nın yetkilerine müdehale etmeden mahkeme kararı ve davacı derneğin gerekçelerine uygun olarak yeniden yayınlaması gerekiyor. Eğitim kurumları ise Bakanlık tarafından yayınlanacak yeni yönergenin hükümlerine göre Gemiadamları Eğitim ve Bilgi Sistemi’ne başvurarak, bu şartlara göre yetkilendirme talep edebilecekler.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hakkı Hakan
20 Ocak 2015 Salı 12:36
12:36
Yapılan düzenlemelerin satır aralarını doğru okumadan yorum yapmamak lazım. İstisnasız bütün düzenlemelerde bir tek camianın (deyeo) menfaatleri korunup kollanıyor. Dünyanın hiç bir yerinde olmayan, sadece bir camiaya menfaat sağlamak üzerine düzenlemeler yapılıyor.Denizcilik sektöründeki bu "parelel yapı" yok edilmedikçe sektör hiç bir şekilde daha iyiye daha güzele gidemez. Neden Sn.Aka'nın yaptığı düzenlemelerin tamamına yakını mahkemeler tarafından iptal ediliyor ? Bir durup bu sorunun yanıtını düşünelim !Denizcilik Mevzuatı bütün sektörün katıldığı bir konferans ile ulusal çıkarlarımız gözetilerek ve uluslararası kurallar uygun olarak hakkaniyeti bir şekilde A dan Z ye yeniden yapılmalıdır.
90.158.32.180
seafarer
11 Ocak 2015 Pazar 21:17
21:17
Mevcut düzen herkesin işine geliyor tabii . Butik tüccarların 10 kat büyüme işine gelmeyecek tabii ki . Yeni yönetmeliği n uygulanması profesyonelce eğitim verilmesi için fiziki şartları sağlamak amaçlıydı .Ama danıştay da haketmediğimizi düşünecek ki yönetmeliği kaldırmış ...
5.46.42.114
Cevap
09 Ocak 2015 Cuma 11:01
11:01
Mahkemenin kararını yerinde buluyoruz.Geçen zamanda Olan Türk denizciliğine ve denizcilere oldu.
79.123.156.62
denizci
08 Ocak 2015 Perşembe 17:23
17:23
ne yani havuz olmasının hocaların sayısının artmasının kalitenin artmasının neyi kötü pis tüccarlar denizciliği sarmış size yetki falan verilmeyek ne olursa olsun denizciliği düşüren sizlersinz siz meb e bağlanın gelecekte beter olacaksınız
81.213.45.226
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim