• BIST 86.796
  • Altın 248,788
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 23 °C
  • Antalya 18 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 18 °C

Çinliler İskenderun Limanı'na talip

Çinliler İskenderun Limanı'na talip
Çinli şirket Hutchison Whampoa 19 ülkede 40 liman işletiyor
03-09-2005 09:27ÇİNLİLER İSKENDERUN LİMANINA TALİPİşletme hakkının 36 yıl süreyle verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek olan İskenderun Limanı’nda, ihaleye teklif veren firmalar belli oldu. İhaleye ikisi yabancı toplam 4 firma katılacak. Teklif veren Türk firmaları Arkas Denizcilik ve Yazıcı Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. olurken yabancı firmalar ise Asya kökenli. Mersin Limanı’nı Akfen ile birlikte 755 milyon dolara alan Singapur merkezli PSA, İskenderun Limanı’nın özelleştirilmesinde de iddialı. İhaleye katılacak diğer yabancı firma ise Uzakdoğu pazarının güçlü firmalarından Hong Kong merkezli Cheung Kong Holding’in iştiraki olan Hutchison Whampoa.

HEDEF GÜNEY AVRUPA

İskenderun Limanı’nın özelleştirilmesine katılacak olan iki yabancı firmanın arasındaki global rekabet bu ihalede de devam edecek. gibi gözüküyor. Özellikle Çinli firmanın İskenderun Limanı’na talip olmasının en önemli sebebi olarak, Uzakdoğu’da en büyük rakibi konumunda bulunan PSA’nın daha önce Türk ortağı Akfen’le birlikte Mersin Limanı’nı 755 milyon dolara alması gösteriliyor. Güney Avrupa ayağında zayıf kalan Çin firması Hutchison Whampoa, İskenderun Limanı’nı alarak burayı aktarma limanı haline getirmek istiyor. PSA ise Akdeniz çanağında geçen ay özelleştirmeden aldığı Mersin Limanı’nın dışında İtalya’da bulunan Venedik ve Cenova konteynır limanlarını işletiyor. Yetkililere göre Hutchison Whampoa rakibi PSA karşısında Akdeniz’de hizmet verdiği müşterilerini kaybetmemek için İskenderun Limanı’nı almak zorunda. Çinli firmanın İskenderun Limanı’nı almak için büyük rakamları telaffuz edeceği uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Whampoa’nın 2005 yılının ilk altı ayında gerçekleştirdiği ciro 37 milyar dolar civarında. PSA 3 kıtada bulunan 12 ülkede 19 liman işletirken, Hutchison Whampoa 5 kıtada bulunan 19 ülkede 40 liman işletiyor.

UZAKDOĞU DEVİ

1866 yılında kurulan Hong Kong merkezli Hutchison Whampoa, liman işletmeciliği, iletişim, enerji, armatörlük, turizm ve inşaat dallarında faaliyette bulunuyor. İskenderun Limanı’na talip olan Hutchison Whampoa, 2004 yılında 105 milyar dolar cirosu olan Cheung Kong Holding’in bir iştiraki. Hutchison Whampoa’nın yatırımları genellikle Hong Kong ve İngiltere’de bulunuyor. Firma İngiltere’de Felixstowe, Harwich International ve Thames Port limanlarının yanı sıra Polonya’da Gydnia Limanı, Belçika’da Trimodal Limanı, Almanya’da Diusburg Limanı, Hollanda’da Roterdam Hanno Limanı, Arjantin’de Bounes Aires Limanı, Bahama’da Freeport Limanı, Panama’da Balboa Limanı, Meksika Ensenada Cruise ve Veracruz İnternational limanlarını, Pakistan’da Karaçi Limanı, Kore’de Busan Limanı, Tayland’ta Tai Laemchabang Limanı Endonezya’da Jakarta Limanı ve Malezya’da Westport Limanı’nın işletmeciliğini yapıyor. Şirket 19 ülkede işlettiği 40 limanda yıllık 50 milyon TEU kargonun yükleme ve boşaltmasını gerçekleştiriyor.

Kaynak:Recep CANPOLAT-Akşam Gazetesi
DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim