• BIST 103.310
  • Altın 228,812
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 18 °C
  • Antalya 16 °C
  • Muğla 14 °C
  • Çanakkale 13 °C

Beşiktaş Tersanesi, Palmali için çalışacak

Beşiktaş Tersanesi, Palmali için çalışacak
Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a ait Palmali Holding ile Türkiye’nin en gelişmiş tersanelerinden birisi olan İhsan Kalkavan’a ait Beşiktaş Tersanesi, 200 milyon dolarlık yeni bir işbirliğine imza attı.

Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a ait Palmali Holding, İhsan Kalkavan’a ait Beşiktaş Tersanesi’nde Rus petrol şirketi Lukoil’e kiralanmak üzere 3 adet özel amaçlı petrol platformu hizmet gemisi inşa edecek. Konuyla ilgili anlaşma Palmali Grup Birinci Başkan Yardımcısı Marif Mansimov ile Beşiktaş Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Kalkavan arasında imzalandı.

Beşiktaş Tersanesi’nde inşaa edilecek üç adet petrol platformu hizmet gemileri 2014 yılında teslim edilecek ve üç geminin toplam yatırım maliyeti 200 milyon dolar olacak. İnşa edilecek üç adet özel amaçlı petrol platformu hizmet gemisi Rus petrol şirketi Lukoil tarafından Hazar Denizi’nin kuzeyindeki bölgede petrol arama çalışmaları için kullanılacak.

"DAHA ÖNCE BU GEMİLER RUSYA’NIN TERSANELERİNDE YAPILIYORDU"

Konuyla ilgili anlaşma dün Edition Otel’de imzalandı. Anlaşma öncesinde bir konuşma yapan Beşiktaş Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Kalkavan, 90’lı yıllardan bu yana Palmali Holding ile Beşiktaş şirketinin yakın ilişkide olduğunu söyledi. Kalkavan, "Ben 90’ lı yılların sonunda iş hayatına başladım. O günden bu yana Palmali Holding ve Mansimov ailesiyle iyi lişkiler içindeyiz. Bugün holdingin Türkiye’deki faaliyetleri, bu anlattığım konunun en önemli örneklerinden biridir. Palmali, dünyanın en büyük taşımacılık şirketlerinden bir tanesi, Rusya’nın ihraç yüklerinin yüzde 50’nin üzerinde, kimi petrol ürünlerinde yüzde 100’e yakın taşımacılığını yapan bir şirket. Bizim bu şirketle gemi taşımacılığı konusunda işbirliğimiz oldu. Son yıllarda da gemi inşası konusunda işbirliğimiz var" dedi.

Kalkavan, "Palmali Holding’in çok sayıda nehir gemisi var. Bu gemilerin beş on tanesi her gün boğazdan geçiyor. Bu gemiler bugün Beşiktaş tersanesinde yapılıyor. Daha önce bu gemiler, Rusya’nın tersanelerinde yapılıyordu. Bugün Rusya’nın ihraç yüklerini taşıyan gemiler Türkiye’de yapılıyor" diye konuştu.

Yavuz Kalkavan, "Biz bugün Palmali Holding ile çok önemli bir anlaşma yapacağız. Hazar denizinde çalışacak platform hizmet gemilerinin inşa anlaşması yapılacak. Bu sene çok önemli bir projeyi beraber yürüttük. Petrol platformları inşa gemisinin projeleri Beşiktaş tersanesinde tamamlandı. Bunlar daha başlangıç. Bu sektör yeni yeni gelişmeye başlayan bir sektör. Dünyada en büyük potansiyel Rusya’da ve Türki Cumhuriyetlerde. Ben inanıyorum ki bugün, Beşiktaş tersanesi ve Palmali Holding açısından son derece tarihi bir gün."

"TÜRKİYE’DEKİ PROJELERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ"

Anlaşma öncesinde konuşan Palmali Grup Birinci Başkan Yardımcısı Marif Mansimov da şunları söyledi:

"Palmali Holding ile Beşiktaş grup arasındaki anlaşmayı Rusya, Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerin gelişimi konusunda bir araç olarak görüyorum. Bu, işin başlangıcıdır. Biz bununla Türkiye’deki projelerimize devam edeceğiz. Bu gemiler eskiden Rusya’da yapılıyordu. Bugün Türkiye’de yapılıyor. Hazar denizinin kuzey bölgesinde Lukoil’in yıllardır petrol arama çalışmaları vardı. Bu çalışmalar 2005 - 2006 senesinde bitti. Bu platformların 20 senelik işletmesi bizde bulunmaktadır. Biz bu işi daha önceden Singapur’da yaptık. Şimdi bu işi Beşiktaş tersanesinde yapıyoruz. Çok memnunuz. Çok kalifiye çalışıyorlar. Bu yeni yapılacak gemiler de aynı şekilde o bölgede hizmet verecek."

Mansimov, "Denizcilik sektörü tüm dünyada çökmüş vaziyettedir. 100 milyar dolarlık şirketler bile siparişlerini yerine getiremiyor ama buna rağmen Palmali ile Beşiktaş arasındaki anlaşma Türkiye’deki binlerce çalışan arkadaş için iş sağlayacaktır. Bu minimum 2 - 3 sene garantili bir iştir" dedi.

BEŞİKTAŞ YAPMASAYDI TÜRKİYE’DE BUNU YAPABİLECEK TERSANE YOKTU

Palmali Grup CEO’su Allaattin Aykaç da şöyle konuştu: "Bu, açık deniz inşaatı için yaptığımız yatırım 200 milyon doların üzerinde toplamda. Bunu ülkemiz sınırları içinde kalan katma değer olarak görüyoruz. Bunu Beşiktaş yapamasaydı Türkiye’de bunu yapabilecek ikinci bir tersane yok. Onun için bu stratejik ortaklıkta Beşiktaş kurumuna teşekkür ederim. Palmali Holding olarak da biz değişen süreci ve ekonomik değerleri gözününe alarak vizyonumuzu geniş perspektifimiz çizerek değiştiriyoruz. Klasik deniz ticaretinin yanında krizden daha fazla etkilenen sektörlere yatırım yaparak krizden ekonomik fırsatlar çıkacağına inanıyoruz. Bu da bu vizyonumuzun en önemli kontratlarından biri."

'Rus ve Azeri petrollerinin denizyolu ile taşınmasında önemli bir paya sahip'

Bu arada, Palmali Holding'in sahip olduğu 100 adet petrol tankeri ile Rus ve Azeri petrollerinin denizyolu ile taşınmasında çok önemli bir paya sahip olduğu ifade edildi.

Palmali Holding, son 3 senede Yalova'da kurulu Beşiktaş Tersanesi'nde toplam 6 adet tanker ve 1 adet çok özel nitelikli petrol platformu inşa gemisi yaptı.

Senede 150 gemi tamir, 10 gemi inşa kapasitesine sahip ve 130 bin metrekare alana kurulu olan Beşiktaş Tersanesi'nde 1200 kişinin çalıştığı da dile getirildi.

yavuz_kalkavan_palmali.jpg

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gemi
18 Ekim 2012 Perşembe 18:29
mühendisi
öncelikle Beşiktaş Tersanesi'ni başarılarından dolayı kutluyorum. Böyle büyük çaplı projelere tersanelerin şiddetle ihtiyacı var. Tersanelerin yapısını bilmeyen Aykaç beyin beyanını da kınıyorum.Zira sektör Beşiktaş'tan ibaret değil ve çok kaliteli işler yapan tersanelerimiz var.
176.41.73.205
MEHMET SONER
17 Eylül 2012 Pazartesi 12:10
BASKA TERSANE YOK
ALAATTIN AYKAC BEYEFENDI PIYASADAN NE KADAR UZAK VEYA BESIKTAS'TAN NE KADAR REKLAM BEDELI ALDIN VEYAA, AYNI BADEM GORUSUNE MI MENSUPSUNUZ DA GERIDE KALAN 70 TANE TERSANEYI ZAN ALTINDA BIRAKIYORSUNUZ?
217.138.18.2
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim